Εκδηλώσεις για τη λήξη της σχολικής χρονιάς 2017-18

Στις 14 Ιουνίου έγιναν στον αύλειο χώρο του σχολείου εκδηλώσεις για τη λήξη της  σχολικής χρονιάς παρουσία πολλών γονέων. Αρχικά απονεμήθηκαν στα παιδιά έπαινοι συμμετοχής στους σχολικούς αγώνες μπάσκετ,  στίβου και ποδοσφαίρου. Οι μαθητές και μαθήτριες της ΣΤ΄ τάξης, μαζί με τον δάσκαλό τους κ. Κώστα Αλεξόπουλο, παρουσίασαν ένα κωμικό δρώμενο. Ακολούθησε μια χορευτική παράσταση από μαθήτριες της ίδιας τάξης σε δική τους χορογραφία. Στη συνέχεια κάθε τάξη συμμετείχε σε κινητικά παιχνίδια και ποικίλους χορούς υπό την οργάνωση και καθοδήγηση του γυμναστή μας κ. Θανάση Μουλιστάνου. Μικροί και μεγάλοι διασκέδασαν με τις αθλητικές δραστηριότητες, που στόχο είχαν την ευγενή άμιλλα και την ψυχαγωγία.

Τέλος, ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων κέρασε στα παιδιά παγωτό και μοίρασε στους απόφοιτους αναμνηστικά δώρα.

Hμερήσια εκδρομή

Αρχές Ιουνίου πραγματοποιήσαμε την ημερήσια εκδρομή του σχολείου μας στην Ξάνθη. Αρχικά επισκεφτήκαμε το Πόρτο Λάγος, όπου θαυμάσαμε το φυσικό τοπίο της περιοχής και την Ιερά Μονή του Αγίου Νικολάου όπου και προσκυνήσαμε. Μετά πήγαμε στις εγκαταστάσεις του ξενοδοχειακού συγκροτήματος “Le Chalet” για παιχνίδι και φαγητό.

Προληπτικός Οδοντιατρικός έλεγχος των παιδιών

Το σχολείο μας συμμετείχε στο πρόγραμμα Προληπτικού Οδοντιατρικού Ελέγχου που έλαβε χώρα αρχές Ιουνίου σε συνεργασία με το Χαμόγελο του Παιδιού, τον Δήμο Δοξάτου και τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δράμας. Τα παιδιά εξετάστηκαν από Παιδοδοντίατρο στην κινητή μονάδα του Χαμόγελου του Παιδιού στο χώρο του σχολείου και παρέλαβαν σχετικό έντυπο ενημέρωσης για τους γονείς τους. Το Χαμόγελο του Παιδιού παρείχε επίσης τη δυνατότητα της κάλυψης περαιτέρω οδοντιατρικών εργασιών σε παιδιά από  οικονομικά ασθενείς οικογένειες.

Συμμετοχή στους σχολικούς αγώνες του νομού

Το σχολείο μας συμμετείχε στους σχολικούς Αγώνες που διοργανώθηκαν απο την ομάδα Φυσικής Αγωγής Δράμας. Στις 16 Μαΐου στο κλειστό γυμναστήριο Κραχτίδη η ομάδα μπάσκετ αγοριών έδωσε δύο αγώνες με το 9ο Δ.Σ. Δράμας και το Δ.Σ. Ξηροποτάμου. Στις 29 Μαΐου στο Δημοτικό στάδιο Δράμας η Ομάδα στίβου (αγοριών-κοριτσιών) συμμετείχε στο άθλημα του κλασικού αθλητισμού με σημαντικές επιτυχίες. Τέλος, στις 4 Ιουνίου η ομάδα ποδοσφαίρου αγοριών στο γήπεδο της Ν. Αμισού έδωσε τρεις αγώνες με αντίστοιχα σχολεία του Νομού, με μεγάλη επιτυχία και μεσα σε Αθλητικά πλαίσια. Σκοπός όλων αυτών των δραστηριότητων είναι η επίτευξη της ευγενούς άμιλλας και του αθλητικού πνεύματος.