Γιατί τόσα σκουπίδια;

Στις 20 Απριλίου επισκέφθηκε τη Β΄τάξη του σχολείου μας η εκπαιδευτικός από το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΚΠΕ) Παρανεστίου κ. Θεοδοσάκη, στα πλαίσια της Ευέλικτης Ζώνης με θέμα προγράμματος: «Γιατί τόσα σκουπίδια;» (υπ. εκπ/κός κ. Λαμπρίδου). Η κ. Θεοδοσάκη έδειξε στον προβολέα διαφάνειες σχετικά με τους τρόπους ανακύκλωσης διάφορων υλικών, όπως χαρτί, πλαστικό, γυαλί, οργανικά υλικά. Εξοικείωσε τα παιδιά με όρους όπως «ανακύκλωση», «επαναχρησιμοποίηση», «οργανικά υλικά», «κομποστοποιητή» και τα ευαισθητοποίησε σχετικά με την ανάγκη της μείωσης των σκουπιδιών και με τους τρόπους, που όλοι μας μπορούμε να συμβάλλουμε σε αυτό. Στο τέλος παρότρυνε τα παιδιά να παίξουν ένα ομαδικό,  επιδαπέδιο παιχνίδι ερωτήσεων και απαντήσεων για να εμπεδώσουν με τρόπο διασκεδαστικό, όσα έμαθαν.

Στοματική υγιεινή

Στις 19 Απριλίου στα πλαίσια του μαθήματος της Ευέλικτης Ζώνης (υπ. εκπ/κοί κ. Γεωργιάδου και κ. Λαμπρίδου) επισκέφτηκαν το σχολείο μας  ο οδοντίατρος κ. Γατίδης μαζί με τη νοσηλεύτρια κ. Νικολαΐδου, όπου ενημέρωσαν τα παιδιά της Α΄ και Β΄ τάξης πάνω σε θέματα της στοματικής υγιεινής. Με τη βοήθεια πλούσιου εποπτικού υλικού παρουσίασαν την ανατομία του στόματος, τα εργαλεία του οδοντίατρου, το σωστό τρόπο βουρτσίσματος, τις ασθένειες των δοντιών και τους τρόπους πρόληψης αυτών. Συζήτησαν με τα παιδιά και απάντησαν σε απορίες τους.