Διασχολική Εκδήλωση Αστρονομίας

Στις 28 Μαρτίου ήρθε στο Σχολείο μας το Φορητό Ψηφιακό Πλανητάριο Planetarium On the Go, όπου είχαμε τη χαρά μαζί με το 1ο Δημ. Σχολείο και τα δύο Νηπιαγωγεία του χωριού, να παρακολουθήσουμε ανά τμήματα διαφορετικές και πολύ ενδιαφέρουσες προβολές (Ο βυθός της θάλασσας, Κατακτώντας τους άλλους πλανήτες, Από τη γη στο σύμπαν). Στο θόλο της ημισφαιρικής οθόνης προβλήθηκαν οι συναρπαστικές ανακαλύψεις στην εξερεύνηση του διαστήματος συμβάλλοντας στην κατανόηση του κόσμου γύρω μας και ανοίγοντας τους ορίζοντες των παιδιών για όσα μας περιβάλλουν, για την ίδια τη Γη και τη θέση μας στο σύμπαν. Μετά από την εκάστοτε προβολή ακολουθούσε παρατήρηση με το τηλεσκόπιο. Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν!

25η Μαρτίου

Ανήμερα της διπλής γιορτής, μετά τον εκκλησιασμό, το άγημα των μαθητών/τριών της παρέλασης μετέβη στο Ηρώο, όπου έγινε η επιμνημόσυνη δέηση, η κατάθεση στεφάνων και η εκφώνηση του πανηγυρικού. Ακολούθησε η παρέλαση των μαθητών και μαθητριών μας μαζί με τα υπόλοιπα τμήματα.

Διδακτική επίσκεψη στην εκκλησία

Στις 15 Μαρτίου με τους μαθητές και τις μαθήτριες της Β και Γ τάξης (εκπαιδευτικοί κ. Μανιουδάκη και κ. Λαμπρίδου) πραγματοποιήσαμε επίσκεψη στην εκκλησία του χωριού, όπου μας υποδέχτηκε ο πάτερ Κωνσταντίνος. Μας μίλησε για τον ναό, για τη θεία λειτουργία της Κυριακής, για την προσευχή, για τη νηστεία και την προετοιμασία μας για το Πάσχα. Μας έδειξε το αρτοφόριο, το σκευοφυλάκιο με τις στολές των ιερέων και τα ιερά σκεύη στην αριστερή και δεξιά είσοδο και μας περιέγραψε την προετοιμασία της θείας κοινωνίας στην ωραία πύλη. Στο τέλος χάρισε στα παιδιά μια εικόνα της Παναγίας από τα Ιεροσόλυμα.

Φιλαναγνωσία

Στις 12 Μαρτίου μας «επισκέφτηκε» η Κινητή Βιβλιοθήκη της Ελευθερούπολης. Οι εκπαιδευτικοί των τάξεων επέστρεψαν τα βιβλία που είχαν δανειστεί τον Νοέμβρη και τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να επιλέξουν και να δανειστούν νέα βιβλία, τα οποία θα αλληλοδανείζονται μέχρι την επόμενη «επίσκεψη» της Βιβλιοθήκης.

Τσικνοπέμπτη

Στις 28/02/2019 γιορτάσαμε το έθιμο της Τσικνοπέμπτης. Τα μέλη του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων έψησαν στην αυλή του σχολείου και πρόσφεραν σάντουιτς και χυμούς, ενώ τα παιδιά διασκέδασαν και χόρεψαν μεταμφιεσμένα.