Ανακύκλωση λαδιών

Στις 6 Δεκεμβρίου επισκέφτηκαν το σχολείο μας οι κ. Κεβρεκάκης και κ. Ηλιάδου  από την Κοινωνική Συνεταιριστική Επιχείριση “Ευκάλυψις” που εδρεύει στην Καβάλα. Σκοπός της εταιρίας είναι η συλλογή χρησιμοποιημένων βρώσιμων φυτικών ελαίων και λιπών («τηγανελαίων»), προκειμένου αυτά να αξιοποιηθούν για την παραγωγή ελληνικών βιοκαυσίμων. Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄, Β΄, Γ΄και Δ΄ τάξης, αφού ενημερώθηκαν σχετικά με τα οφέλη της ανακύκλωσης του παραπάνω προϊόντος, έπαιξαν δύο παιχνίδια και στο τέλος παρέλαβαν από ένα άδειο πλαστικό  μπουκαλάκι (συμβολικά), για να το γεμίσουν στο σπίτι τους με χρησιμοποιημένα τηγανέλαια και να το φέρουν στο σχολείο, όπου θα συλλέγεται σε βαρελάκι και θα το παραλαμβάνει συνεργάτης της “Ευκάλυψις”.