Ευχές

Αγαπητοί Γονείς και Κηδεμόνες, μία δύσκολη σχολική χρονιά τελείωσε με πολλές αλλαγές στον καθιερωμένο τρόπο λειτουργίας των σχολείων και όχι μόνο. Όλοι μας καταβάλαμε φιλότιμες προσπάθειες για να ανταποκριθούμε στις δύσκολες απαιτήσεις των νέων δεδομένων. Ενόψει των θερινών διακοπών η Διευθύντρια και οι Εκπαιδευτικοί του Σχολείου σας εύχονται “Καλό καλοκαίρι, χαρούμενες και ξένοιαστες διακοπές!”

Ανεβαίνοντας τα σκαλοπάτια…

Με πρωτοβουλία του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων τοποθετήθηκαν στα σκαλοπάτια του σχολείου μας οι παρακάτω όμορφες επιγραφές, οι οποίες καλλιεργούν σωστούς τρόπους συμπεριφοράς. Ήταν μια ευχάριστη εικόνα μετά την επιστροφή των παιδιών από την καραντίνα. Ένα θερμό “Ευχαριστώ” εκ μέρους όλων.

Επίδοση βαθμών Β΄ τριμήνου

Αγαπητοί Γονείς και Κηδεμόνες,

σας ενημερώνουμε ότι αύριο Παρασκευή 12 Ιουνίου θα γίνει η επίδοση των ελέγχων προόδου του Β΄ τριμήνου (για τις τάξεις Γ, Δ, Ε και ΣΤ) σε κλειστό και σφραγισμένο φάκελο στην τσάντα του κάθε παιδιού σύμφωνα με τις οδηγίες του Υπουργείου. Το δεύτερο υποτμήμα της Γ΄τάξης θα λάβει τους ελέγχους τη Δευτέρα 15 Ιουνίου. Οι γονείς των μαθητών/τριών της Α και Β τάξης θα ενημερωθούν για την πρόοδο των παιδιών τους προφορικά μέσω τηλεφωνικής επικοινωνίας με τη δασκάλα της τάξης.

Η Διευθύντρια του Σχολείου

Ειρήνη Λαμπρίδου

Επαναλειτουργία του σχολείου

Αγαπητοί Γονείς και Κηδεμόνες,

τη Δευτέρα 1 Ιουνίου επαναλειτουργούν επιτέλους τα σχολεία. Τα μαθήματα θα παραταθούν έως την Παρασκευή 26 Ιουνίου. Οι συνθήκες λειτουργίας θα είναι πρωτόγνωρες για όλους μας, προκειμένου να τηρηθούν τα κατάλληλα μέτρα για την αποφυγή συνωστισμού και για την πρόληψη και προστασία ενάντια στη μετάδοση του κορωνοϊού. Ακολουθώντας τις οδηγίες που μας έχουν δοθεί, σας ενημερώνουμε σχετικά με τα παρακάτω:

α. Θα υπάρχει δεύτερη είσοδος/έξοδος (από την αυλόπορτα), απ’ όπου θα εισέρχονται και θα αποχωρούν τα παιδιά της Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης. Από την κύρια είσοδο του σχολείου θα εισέρχονται και θα αποχωρούν τα παιδιά της Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξης και τα παιδιά που μετακινούνται με λεωφορείο και ταξί.

β. Τα παιδιά κατά την πρωινή προσέλευσή τους θα πηγαίνουν κατευθείαν στην τάξη τους τηρώντας αποστάσεις. Τα θρανία έχουν παραταχθεί έτσι ώστε να κάθεται κάθε παιδί μόνο του και σύμφωνα με τις οριζόμενες αποστάσεις. Επιτηρούντες εκπαιδευτικοί θα υπάρχουν στις εισόδους, στη σκάλα και στις αίθουσες.

γ. Στο διάλειμμα θα βγαίνουν κατά τάξεις και θα βρίσκονται σε ορισμένο κατά τάξη χώρο στην αυλή με εποπτεία περισσότερων εκπαιδευτικών. Σε περίπτωση βροχόπτωσης θα παραμένουν στην τάξη. Κατά τάξεις και σταδιακά θα πραγματοποιείται και η αποχώρηση.

δ. Όλες οι τάξεις θα λειτουργήσουν κανονικά εκτός από τη Γ΄ που θα χωριστεί σε 2 υποτμήματα (λόγω μεγαλύτερου αριθμού μαθητών/τριών) και θα έρχονται εκ περιτροπής.

ε. Δε θα διανέμονται φυλλάδια/τετράδια και οποιοδήποτε άλλο υλικό από τους δασκάλους και, γενικά, δε θα επιτρέπεται η ανταλλαγή αντικειμένων μεταξύ παιδιών και μεταξύ εκπαιδευτικών και παιδιών. Επίσης δεν επιτρέπονται παιχνίδια με μπάλα.

στ. Τα τωρινά σχολικά βιβλία θα χρησιμοποιηθούν και κατά την έναρξη της επόμενης σχολικής χρονιάς, επομένως θα πρέπει να τα κρατήσετε.

ζ. Η χρήση μάσκας και γαντιών είναι προαιρετική. Στις τάξεις θα υπάρχουν αντισηπτικά.

η. Το κυλικείο και – μέχρι νεωτέρας – το Ολοήμερο θα παραμείνουν κλειστά. Φροντίστε τα παιδιά να έχουν μαζί τους το απαραίτητο φαγητό και νερό (απαγορεύεται να πίνουν νερό από τη βρύση με το στόμα) όπως και καπέλο λόγω της επερχόμενης ζέστης.

θ. Εκδρομές και λοιπές εκδηλώσεις δεν πραγματοποιούνται.

ι. Οι γονείς εισέρχονται στο σχολείο μόνον κατόπιν συνεννόησης με τη Διευθύντρια.

κ. Το σχολείο απολυμάνθηκε σήμερα 29/5 το μεσημέρι από ειδικό συνεργείο.

Προσοχή! Οι μαθητές και μαθήτριες (εκτός των παιδιών που μετακινούνται με το λεωφορείο και το ταξί) να μην προσέρχονται στο σχολείο πριν τις 8.

Παρακαλούμε πολύ τους γονείς – κυρίως των παιδιών των μικρών τάξεων – να περιμένουν τα παιδιά όταν σχολούν κάτω από τη σκάλα, στο πεζοδρόμιο για να αποφεύγεται ο συνωστισμός. Να μας ενημερώνετε όταν το παιδί σας απουσιάζει και εάν εμφανίσει συμπτώματα ασθένειας. Παιδιά που παρουσιάζουν σχετικά συμπτώματα παραμένουν στο σπίτι και επιστρέφουν, μετά την πλήρη ανάρρωσή τους. Όσοι γονείς προτίθεστε να κρατήσετε τα παιδιά στο σπίτι, οφείλετε να προσκομίσετε υπεύθυνη δήλωση. Επίσης, για να έχουν αποτέλεσμα όλες αυτές οι προσπάθειες, είναι σημαντικό να μεταφέρετε στα παιδιά τη σοβαρότητα της κατάστασης, να τα ενθαρρύνετε να τηρούν και εκτός σχολείου τα μέτρα υγιεινής (συχνό πλύσιμο χεριών, αποφυγή αγγίγματος προσώπου και ανταλλαγής αντικειμένων) και να υποδεικνύετε στα παιδιά να αποφεύγουν να συνευρίσκονται μεταξύ τους χωρίς να κρατούν αποστάσεις. Κατανοούμε ότι όλη αυτή η κατάσταση είναι πολύ δύσκολη, κυρίως για τα παιδιά, τα οποία χαρακτηρίζονται από αυθορμητισμό κι έντονη ανάγκη για κοινωνικότητα και στενές επαφές, όμως θα πρέπει όλοι να προσπαθήσουμε να ακολουθήσουμε τις οδηγίες, ώστε να εμποδίσουμε τη διασπορά κρουσμάτων.

Καλή δύναμη και καλή αρχή!

Η Διευθύντρια του Σχολείου

Ειρήνη Λαμπρίδου

Φυσική Αγωγή Α-ΣΤ

Η δραστηριότητα στον πρώτο σύνδεσμο απευθύνεται σε όλα τα παιδιά και περιλαμβάνει απλές ασκήσεις γυμναστικής για όλο το σώμα. Χρειάζονται δύο πλαστικά μπουκάλια με τόσο νερό όσο πρέπει για να γίνουν σωστά οι ασκήσεις. Τα παιδιά της Α-Β-Γ τάξης γεμίζουν το μισό μπουκάλι και τα παιδιά της Δ-Ε-ΣΤ το γεμίζουν ολόκληρο. Να προσέχετε καλά τις κινήσεις για να τις εκτελείτε σωστά.

To παιχνίδι που ακολουθεί έχει θέμα του Σύγχρονους Ολυμπιακούς Αγώνες και απευθύνεται στους μαθητές της Α και Β τάξης. Οδηγούμε το αεροπλανάκι στη σωστή απάντηση.

To παρακάτω παιχνίδι είναι για τα παιδιά της Γ και Δ τάξης με θέμα τους Αρχαίους Ολυμπιακούς Αγώνες, όπου επιλέγουμε τη σωστή απάντηση. Στο τέλος ελέγχουμε τις απαντήσεις.

Γ – Δ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΑΡΧΑΙΟΙ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Η τελευταία δραστηριότητα σχετίζεται με τη μέθοδο της κυκλικής προπόνησης. Οι μαθητές/τριες της Ε και ΣΤ τάξης επιλέγουν σωστό ή λάθος και βλέπουν το αποτέλεσμα.