Ανακύκλωση λαδιών

Στις 6 Δεκεμβρίου επισκέφτηκαν το σχολείο μας οι κ. Κεβρεκάκης και κ. Ηλιάδου  από την Κοινωνική Συνεταιριστική Επιχείριση «Ευκάλυψις» που εδρεύει στην Καβάλα. Σκοπός της εταιρίας είναι η συλλογή χρησιμοποιημένων βρώσιμων φυτικών ελαίων και λιπών («τηγανελαίων»), προκειμένου αυτά να αξιοποιηθούν για την παραγωγή ελληνικών βιοκαυσίμων. Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄, Β΄, Γ΄και Δ΄ τάξης, αφού ενημερώθηκαν σχετικά με τα οφέλη της ανακύκλωσης του παραπάνω προϊόντος, έπαιξαν δύο παιχνίδια και στο τέλος παρέλαβαν από ένα άδειο πλαστικό  μπουκαλάκι (συμβολικά), για να το γεμίσουν στο σπίτι τους με χρησιμοποιημένα τηγανέλαια και να το φέρουν στο σχολείο, όπου θα συλλέγεται σε βαρελάκι και θα το παραλαμβάνει συνεργάτης της «Ευκάλυψις».

Μουσικοχορευτική παράσταση

Στις 30 Νοεμβρίου επισκεφθήκαμε το Δημ. Ωδείο Δράμας όπου παρακολουθήσαμε την παράσταση «La Coppelia» του Leo Delibes σε διασκευή της Κάρμεν Ρουγγέρη. Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να δουν μια διαφορετική παράσταση, ένα κωμικό μπαλέτο με μπαλαρίνες και χορευτές σε ένα έργο που έθιγε θέματα όπως της ανιδιοτελούς  αγάπης, της φιλίας, της δικαιοσύνης, της διαφορετικότητας.

Πρόγραμμα: Διαχείριση Απορριμμάτων

Στις 28 και 29 Νοεμβρίου υλοποιήθηκε στο Σχολείο μας πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης με θέμα «Διαχείριση Απορριμμάτων» σε συνεργασία με το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΚΠΕ) Παρανεστίου. Στο πρόγραμμα συμμετείχαν οι τάξεις Β΄, Δ΄και ΣΤ΄ με υπεύθυνους εκπ/κούς τον κ. Μουλιστάνο, κ. Γκαρμπούνη και κ. Συμεωνίδη αντίστοιχα. Οι εκπαιδευτικοί από το  ΚΠΕ Παρανεστίου κ. Θεοδοσάκη, κ. Χούσανλης, κ. Κορμά και κ. Παντελίδης έδειξαν στον προβολέα διαφάνειες σχετικά με τους τρόπους ανακύκλωσης διάφορων υλικών, όπως χαρτί, πλαστικό, γυαλί, οργανικά υλικά. Εξοικείωσαν τα παιδιά με όρους όπως «ανακύκλωση», «επαναχρησιμοποίηση», «οργανικά υλικά», «κομποστοποιητής» «ΧΥΤΑ» (Χώρος Υγιεινομικής Ταφής Απορριμμάτων), συζήτησαν μαζί τους και τα ευαισθητοποίησαν σχετικά με την ανάγκη της μείωσης των σκουπιδιών και με τους τρόπους δράσης του υπεύθυνου πολίτη. Στο τέλος τα παιδιά συμμετείχαν σε παιχνίδια ερωτήσεων  και απαντήσεων για να εμπεδώσουν με τρόπο διασκεδαστικό, όσα έμαθαν και κεράστηκαν από τους επισκέπτες εκπαιδευτικούς μπάρες υγιεινής διατροφής. Οι εντυπώσεις μαθητών/τριών και εκπαιδευτικών οι καλύτερες!

Φτιάχνουμε Pan cakes

Στα πλαίσια του μαθήματος των Αγγλικών τα παιδιά της Ε΄τάξης με την καθοδήγηση της καθηγήτριάς τους κ. Γεωργιάδου ετοίμασαν και μαγείρεψαν pan cakes ακολουθώντας τις οδηγίες της συνταγής. Τα συνόδευσαν με μέλι, με μαρμελάδα και μερέντα.

Πρόγραμμα κολύμβησης

Στις 12 Νοέμβρη ξεκίνησε το πρόγραμμα κολύμβησης για τους μαθητές και τις μαθήτριες της Γ΄τάξης.  Όπως ανέφερε στην ενημέρωση που έκανε η υπεύθυνη του Προγράμματος κ. Αγαθαγγέλου στους γονείς των παιδιών στο σχολείο μας, πρόκειται για ένα πολύπλευρο μοντέλο Φυσικής Αγωγής, καθώς πέρα από την απόκτηση της κολυμβητικής παιδείας και επάρκειας, καλλιεργεί στα παιδιά δεξιότητες και σωστές στάσεις σε πολλούς άλλους τομείς όπως την υγιεινή, τη διατροφή, τη διαφορετικότητα, την αποδοχή, την αυτονομία, την αυτοπεποίθηση, τη συνεργασία. Τα παιδιά δηλώνουν ενθουσιασμένα με το πρόγραμμα.

Δράση με παιχνίδια

Στις 13 Νοεμβρίου τα παιδιά όλων των τάξεων με καθοδήγηση των δασκάλων τους σχεδίασαν και βάψανε στην αυλή του σχολείου μας επιδαπέδια παιχνίδια, όπως φιδάκι, κουτσό σε διάφορα σχέδια, τετρασφαίριση και twister. Πρόκειται για μια ήδη δοκιμασμένη και όμορφη δράση, η οποία έχει πολυδιάστατους στόχους και πολύ θετικά αποτελέσματα, όπως τη συνεργασία των παιδιών και τη δημιουργική αξιοποίηση των διαλειμμάτων.

Κινητή βιβλιοθήκη

Στα πλαίσια της συνεργασίας του σχολείου με την κινητή βιβλιοθήκη Ελευθερούπουλης και με στόχο την καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας, παιδιά κι εκπαιδευτικοί είχαν την ευκαιρία στις 15 Νοεμβρίου να δανειστούν βιβλία και να τα ανταλλάσσουν μεταξύ τους μέχρι την επόμενη επίσκεψη της κινητής βιβλιοθήκης.

Γιορτή της 28ης Οκτωβρίου

Aπό τη γιορτή της 28ης Οκτωβρίου που έλαβε χώρα στις τάξεις του Σχολείου μας, όπου προβλήθηκαν σχετικά βιντεάκια, παρουσιάστηκε σκετσάκι από τα παιδιά της Β΄ τάξης με τίτλο «Τον Χίτλερ να δω μια στιγμή», τραγουδήθηκαν τραγούδια και πραγματοποιήθηκαν δημιουργικές δραστηριότητες.

Διδακτική επίσκεψη στον Νικηφόρο

Στις 17 Οκτωβρίου οι μαθητές και μαθήτριες της Ε΄και Στ΄τάξης επισκέφτηκαν το Γυμνάσιο του Νικηφόρου, όπου είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν και να εφαρμόσουν ποικίλα πειράματα Φυσικής  στον αύλειο χώρο, όπως το δωμάτιο ψευδαισθήσεων, ηλιακά ρολόγια, παραδοσιακή αντλία νερού, δημιιουργία φωτιάς μέσω ηλιακού κατόπτρου, παραγωγή ήχου μέσω μεταλλικού ελάσματος, την κρήνη του Ήρωνα, την κούπα του Πυθαγόρα κ.ά..