5η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Στις 28 Σεπτεμβρίου, το Σχολείο μας στα πλαίσια της 5ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού με θέμα «Ας κινηθούμε», πραγματοποίησε για δεύτερη συνεχή χρονιά κοινές δράσεις με το Δημοτικό Σχολείο Αδριανής – Νικηφόρου στο κτήμα Παραδείσιο (Αδριανή). Τα παιδιά χωρίστηκαν σε 6 μικτές ομάδες των δύο σχολείων, όπου συμμετείχαν σε κυκλική διάταξη σε 6 παιδαγωγικά παιχνίδια, ανά 10’ με συνοδεία μουσικής υπόκρουσης.  Μετά δημιουργήθηκε ένας μεγάλος κύκλος από όλα τα παιδιά και ακολούθησε πρόγραμμα μουσικοκινητικής. Τα παιδιά συμμετείχαν με ενθουσιασμό στο πνεύμα του «Ευ αγωνίζεσθαι». Τόσο οι γυμναστές (κ. Μουλιστάνος & κ. Τριανταφυλλίδης), που είχαν τον όλο σχεδιασμό και την ευθύνη της διοργάνωσης, όσο και οι εκπαιδευτικοί των δύο Σχολείων συνέβαλαν στην καλύτερη διεξαγωγή της εκδήλωσης. Μετά τις οργανωμένες δραστηριότητες ακολούθησε ελεύθερο παιχνίδι στα γήπεδα ποδοσφαίρου και μπάσκετ και στην παιδική χαρά.

Ευχαριστούμε τη διεύθυνση του πάρκου για τη φιλοξενία!

Eπίσκεψη στο Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκος

Στις 18/9/2018 επισκέφτηκαμε με τους μαθητές και μαθήτριες της Ε΄και Στ΄ τάξης, το Δημοτικό Ωδείο της Δράμας, όπου παρακολουθήσαμε παιδικές ταινίες  από ξένες χώρες στα πλαίσια του  Φεστιβάλ ταινιών μικρού μήκους.

Αγιασμός

Στις 11 Σεπτεμβρίου έγινε ο καθιερωμένος αγιασμός στο σχολείο μας παρουσία πολλών γονέων. Τα παιδιά δέχτηκαν συμβολικά δωράκια από τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων και από τον Ιερέα.

Ευχόμαστε να έχουμε μια καλή και δημιουργική χρονιά!

Προσφορά Γονέα

Εκ μέρους της διεύθυνσης και του διδακτικού προσωπικού θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά τον κ. Αλατάκη Δημήτρη, γονέα μαθητών μας α. για την οικονομική του στήριξη στη διεξαγωγή διδακτικών επισκέψεων που χρήζουν λεωφορείου, β. για τη δωρεά φωτιστικού και λαμπτήρων για το γραφείο των δασκάλων και γ. για τη δωρεά εκτυπωτή κατά τη σχολική χρονιά 2017-2018. Τέτοιες πρωτοβουλίες μας δίνουν ιδιαίτερη χαρά και δύναμη, γιατί δείχνουν έμπρακτα την ευαισθησία και τη στήριξη από μέρους των γονέων σε μια πολύ δύσκολη εποχή.

Aγιασμός

Αγαπητοί Γονείς και Κηδεμόνες,

σας ενημερώνουμε ότι την Τρίτη 11 Σεπτεμβρίου 2018 στις 9 π.μ. θα γίνει στο Σχολείο μας ο καθιερωμένος Αγιασμός. Την ίδια μέρα τα παιδιά θα παραλάβουν και τα σχολικά βιβλία.

Σας ευχόμαστε καλή και δημιουργική χρονιά και προσδοκούμε σε στενή συνεργασία!

Η Διευθύντρια του Σχολείου

Ειρήνη Λαμπρίδου