5η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Στις 28 Σεπτεμβρίου, το Σχολείο μας στα πλαίσια της 5ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού με θέμα “Ας κινηθούμε”, πραγματοποίησε για δεύτερη συνεχή χρονιά κοινές δράσεις με το Δημοτικό Σχολείο Αδριανής – Νικηφόρου στο κτήμα Παραδείσιο (Αδριανή). Τα παιδιά χωρίστηκαν σε 6 μικτές ομάδες των δύο σχολείων, όπου συμμετείχαν σε κυκλική διάταξη σε 6 παιδαγωγικά παιχνίδια, ανά 10’ με συνοδεία μουσικής υπόκρουσης.  Μετά δημιουργήθηκε ένας μεγάλος κύκλος από όλα τα παιδιά και ακολούθησε πρόγραμμα μουσικοκινητικής. Τα παιδιά συμμετείχαν με ενθουσιασμό στο πνεύμα του “Ευ αγωνίζεσθαι”. Τόσο οι γυμναστές (κ. Μουλιστάνος & κ. Τριανταφυλλίδης), που είχαν τον όλο σχεδιασμό και την ευθύνη της διοργάνωσης, όσο και οι εκπαιδευτικοί των δύο Σχολείων συνέβαλαν στην καλύτερη διεξαγωγή της εκδήλωσης. Μετά τις οργανωμένες δραστηριότητες ακολούθησε ελεύθερο παιχνίδι στα γήπεδα ποδοσφαίρου και μπάσκετ και στην παιδική χαρά.

Ευχαριστούμε τη διεύθυνση του πάρκου για τη φιλοξενία!