Από τη ζωή των μελισσών

Από την υλοποίηση του προγράμματος της Δ΄ και Ε΄ τάξης (υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Τοπαλίδης Σταύρος και Συμεωνίδης Γιάννης) με θέμα «Τα θαύματα των μελισσών» σε συνεργασία με το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΚΠΕ) Παρανεστίου. Ο υπεύθυνος του ΚΠΕ κ. Καρυπίδης Γιώργος επισκέφτηκε το σχολείο μας (στις 25/11) και παρουσίασε στα παιδιά το πρόγραμμα που αφορά στη ζωή των μελισσών. Συζήτησαν μαζί για την προσφορά τους στο οικοσύστημα (αναπαραγωγή και επικονίαση των φυτών) και τη ζωή μας και για τους κινδύνους που εγκυμονεί η χρήση των φυτοφαρμάκων.

Θεατρική παράσταση

Στις 19 Νοεμβρίου το σχολείο μας επισκέφθηκε το θέατρο Αντιγόνη Βαλάκου στην Καβάλα προκειμένου να παρακολουθήσει τη θεατρική παράσταση του ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ.Κ. «Τζιτζιμιτζιχοτζιριά», έργο της Στέλλας Μιχαηλίδου.

Η Τζιτζιμιτζιχοτζιριά, η κοινωνία των μυρμηγκιών λειτουργεί ως μια μικρογραφία της ανθρώπινης κοινωνίας. Τα ζώα της Ιστορίας αναφέρθηκαν στη ζωή των ανθρώπων, στα δικά μας ελαττώματα και προτερήματα, στους δικούς μας πόθους και φόβους, στις δικές μας λύπες και χαρές. Το έργο μιλάει για το δικαίωμα που έχει ο καθένας στη διαφορετικότητα, για τη δύναμη της συλλογικότητας και της αλληλοβοήθειας, για την αξία της φιλίας και της αγάπης, για τη σημασία της ομορφιάς των απλών και καθημερινών πραγμάτων, που πολλές φορές τα ξεχνάμε, γιατί αφοσιωνόμαστε μονάχα στα πρέπει μας…

Μετά την παράσταση κάναμε μία στάση στην πλατεία μπροστά στο όμορφο Δημαρχείο της πόλης για να κολατσίσουν τα παιδιά.

17 Νοέμβρη

Στα πλαίσια της επετείου για το Πολυτεχνείο πήγαμε στις 15 Νοεμβρίου στο μνημείο Ηρώων του χωριού, όπου οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου άφησαν λουλούδια για να τιμήσουν τους πρωτεργάτες της εξέγερσης.

Εκδήλωση για την γιαγιά και τον παππού

Στις 31 Οκτωβρίου έγινε μία εκδήλωση στην αίθουσα της Α΄ τάξης (υπεύθυνη εκπ/κός Μανιουδάκη Ευαγγελία) αφιερωμένη στον Παππού και τη Γιαγιά με τη συμμετοχή των γιαγιάδων, των παππούδων και των μητέρων των παιδιών, όπου σε μια πολύ συγκινητική ατμόσφαιρα τα παιδιά της Α΄τάξης απήγγειλαν ποιήματα, αφηγήθηκαν ένα παραμύθι για τον παππού και τραγούδησαν για τη γιαγιά. Πρόσφεραν δώρα στις γιαγιάδες και στους παππούδες. Μία γιαγιά έφτιαξε μπροστά στα παιδιά κουλουράκια για να κεραστούν την επομένη μέρα. Στο τέλος οι μαμάδες πρόσφεραν εδέσματα, που είχαν φτιάξει οι γιαγιάδες.