Δράση: Επιδαπέδια παιχνίδια

Στις 30 Οκτωβρίου τα παιδιά όλων των τάξεων με καθοδήγηση των δασκάλων τους σχεδίασαν και βάψανε στην αυλή του σχολείου μας επιδαπέδια παιχνίδια, όπως φιδάκι, κουτσό σε διάφορα σχέδια και twister. Τα παιδιά συμμετείχαν με μεγάλη προθυμία σε όλα τα στάδια της δράσης: καθάρισμα/σκούπισμα του εδάφους, βάψιμο, ξέπλυμα των ρολών, πινέλων και σκευών που είχαν λερωθεί και μάλιστα με συνεργατικό τρόπο. Πρόκειται για μια ήδη δοκιμασμένη και όμορφη δράση, η οποία έχει πολυδιάστατους στόχους και πολύ θετικά αποτελέσματα, όπως τη συνεργασία των παιδιών και τη δημιουργική αξιοποίηση των διαλειμμάτων.

Χειροσφαίριση-Χάντμπολ

Στις 29 Οκτωβρίου επισκέφτηκαν το σχολείο μας οι προπονητές της ομάδας χειροσφαίρισης «Φοίνικας» κ. Ηλιάδης Σ. και Σαπανίδης Π.. Απευθύνθηκαν στους μαθητές και τις μαθήτριες της Γ΄, Δ΄, Ε΄και ΣΤ΄τάξης προκειμένου να τους/τις εξοικειώσουν με το άθλημα και να τους/τις ενθαρρύνουν να συμμετέχουν σε αυτό. Τα παιδιά χωρίστηκαν σε ομάδες και ασχολήθηκαν με παιχνίδια σκυταλοδρομίας και έπαιξαν χάντμπολ. Η δράση ήταν πολύ καλά οργανωμένη και τα παιδιά συμμετείχαν με ενδιαφέρον και ενθουσιασμό.

Η ελιά

Στα πλαίσια της Ευέλικτης Ζώνης και με θέμα την ελιά, υπ. εκπαιδευτικός Λαμπρίδου Ειρήνη, επισκεφθήκαμε με τα παιδιά της Δ΄τάξης έναν μικρό ελαιώνα, όπου παρατηρήσαμε το δέντρο της ελιάς (κορμό, φύλλωμα, καρπό) και μαζέψαμε ελιές. Στην επιστροφή σταματήσαμε στον κήπο της κ. Ελένης, όπου παρατηρήσαμε διάφορα δέντρα όπως μουσμουλιά, πορτοκαλιά, καστανιά, ροδιά. Στην τάξη ακολούθησε από τα παιδιά της Β΄ και Δ΄ τάξης το χάραγμα των ελιών και η διαδικασία του ξεπικρίσματος, προκειμένου οι μαθητές και μαθήτριες να καταλάβουν βιωματικά τον τρόπο που οι ελιές γίνονται βρώσιμες.

Διδακτική επίσκεψη σε σπήλαιο

Στις 16 του Οκτώβρη επισκεφθήκαμε το σπήλαιο του Αγγίτη (ή Μααρά). Τα παιδιά είχαν τη δυνατότητα να απολαύσουν το φυσικό τοπίο περπατώντας κατά μήκος του ποταμού και φυσικά την ομορφιά του σπηλαίου, του οποίου η προϊστορία αγγίζει τα 30.000 χρόνια και του οποίου η ανασκαφή έφερε στο φως λίθινα εργαλεία και οστά ζώων (άλογα, ελάφια, δασύμαλλο ρινόκερο, μεγάκερο, μαμούθ). Περπατήσαμε 500 μέτρα μέσα στο σπήλαιο και θαυμάσαμε τη διαδρομή πάνω από το ποτάμι, τους σταλακτίτες και τον υδροτροχό που σώζεται από τις αρχές του 20 αιώνα. Μετά επισκεφθήκαμε τον παιδότοπο «Campus club».

Πανελλήνια Ημέρα Αθλητισμού

Την Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου 2019, στα πλαίσια της Πανελλήνιας Αθλητικής Ημέρας, διοργανώθηκαν δράσεις αθλητικού και παιδαγωγικού περιεχομένου μεταξύ των μαθητών και μαθητριών του 2ου Δημοτικού Σχολείου Άγιου Αθανασίου και του Δημοτικού Σχολείου Αδριανής-Νικηφόρου, σε ένα ειδυλλιακό περιβάλλον, στο αναψυκτήριο «Παραδείσιο». Οι γυμναστές των δύο σχολείων, κ. Μουλιστάνος και κ. Τριανταφυλλίδης, οργάνωσαν παιχνίδια και αγωνίσματα που ενθουσίασαν τα παιδιά. Ήταν μια υπέροχη γιορτή του αθλητισμού, που ευελπιστούμε ότι θα λειτουργήσει ως κίνητρο για να ασχοληθούν τα παιδιά ακόμη περισσότερο με την άσκηση του σώματος και του μυαλού. Ευχαριστούμε θερμά το σχολείο της Αδριανής-Νικηφόρου για την πρόσκληση (για 3η συνεχή χρονιά), τους συναδέλφους που βοήθησαν για την πραγματοποίηση του σκοπού και τους ιδιοκτήτες του Αναψυκτηρίου για τη φιλοξενία χωρίς εισφορά αντιτίμου.