Χριστουγεννιάτικη Γορτή

Από τη χριστουγεννιάτικη γιορτή της Α΄ και Β΄ τάξης. Τα παιδιά της Β΄ τάξης με την καθοδήγηση της δασκάλας τους κ. Έφης Εμμανουηλίδου παρουσίασαν θεατρικό δρώμενο με τίτλο «Το θαύμα των Χριστουγέννων». Τα παιδιά της Α΄τάξης με την καθοδήγηση της δασκάλας τους κ. Βαγγελιώς Μανιουδάκη παρουσίασαν θεατρικό δρώμενο με τίτλο «Το κοριτσάκι με τα σπίρτα». Στο τέλος έκανε την εμφάνισή του και ο άγιος Βασίλης χαρίζοντας στα παιδιά δωράκια και χαμόγελα.

Κάλαντα στο ΚΑΠΗ του Αγ. Αθανασίου

Στις 18 Δεκεμβρίου, μετά από πρόσκληση της κ. Αντωνιάδου Σουζάνας, τα παιδιά της Α΄τάξης είπαν τα κάλαντα των Χριστουγέννων (της Ικαρίας) και της Πρωτοχρονιάς στους παππούδες και τις γιαγιάδες, ανοίγοντας με κέφι τη χριστουγεννιάτικη γιορτή του ΚΑΠΗ του χωριού μας. Τα παιδιά συνόδευσαν στο αρμόνιο ο μουσικός μας κ. Μακρίνας Γιώργος και στην κιθάρα η διευθύντρια κ. Λαμπρίδου Ειρήνη. Μεγάλη χαρά πρόσφερε ο ερχομός του Αη Βασίλη, ο οποίος πρόσφερε στα παιδιά δώρα.

Χριστουγεννιάτικο παζάρι – Κοινωνική δράση

Οι μαθητές και μαθήτριες της ΣΤ΄ τάξης υπό την καθοδήγηση του δασκάλου τους κ. Κώστα Αλεξόπουλου οργάνωσαν bazaar με χριστουγεννιάτικη εφημερίδα που συνέγραψαν μόνοι τους και δικές τους κατασκευές (αρωματικά σαπούνια και χριστουγεννιάτικα στολίδια) προκειμένου να συγκεντρώσουν χρήματα για το “Χαμόγελο του παιδιού”. Το ποσό που συγκέντρωσαν και πρόσφεραν ήταν 220€. Πολλά συγχαρητήρια για την ευαισθησία και την πρωτοβουλία τους! Μπράβο και για την ανταπόκριση μαθητών/τριών, εκπαιδευτικών και γονέων!

Ενόψει Χριστουγέννων… Στήριξη στο Σωματείο “ΣΤΟΠ”

Στις 9 Δεκεμβρίου το σχολείο μας, σε συνεργασία με τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων, συγκέντρωσε και πρόσφερε είδη διατροφής και οικιακής χρήσης στο Φιλανθρωπικό Σωματείο του χωριού μας «ΣΤΟΠ», το οποίο στηρίζει οικογένειες και παιδιά που έχουν ανάγκη. Στα παιδιά προσφέρθηκε ζεστή σοκολάτα και η ευκαιρία για χριστουγεννιάτικες κατασκευές.

Στολισμός του χριστουγεννιάτικου δέντρου

Αρχές Δεκέμβρη οι μαθητές και μαθήτριες όλων των τάξεων στόλισαν το χριστουγεννιάτικο δέντρο του σχολείου με αστεράκια, όπου είχαν γράψει ευχές. Τα παιδιά της Δ΄τάξης φιλοτέχνησαν τη φάτνη.

Πρόγραμμα ανακύκλωσης τηγανελαίων

Στις 4 Δεκεμβρίου επισκέφτηκαν το σχολείο μας οι κ. Κεβρεκάκης και κ. Ηλιάδου  από την Κοινωνική Συνεταιριστική Επιχείριση “Ευκάλυψις” που εδρεύει στην Καβάλα. Σκοπός της εταιρίας είναι η συλλογή χρησιμοποιημένων βρώσιμων φυτικών ελαίων και λιπών («τηγανελαίων»), προκειμένου αυτά να αξιοποιηθούν για την παραγωγή ελληνικών βιοκαυσίμων. Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ και Γ΄ τάξης, αφού ενημερώθηκαν για τα οφέλη της ανακύκλωσης του παραπάνω προϊόντος, φιλοτέχνησαν μια σχετική ζωγραφιά και την κόλλησαν σε ένα άδειο πλαστικό  μπουκαλάκι που τους δόθηκε, για να το γεμίσουν στο σπίτι τους με χρησιμοποιημένα τηγανέλαια και να το φέρουν στο σχολείο. όπου θα συλλέγεται σε βαρελάκι και θα το παραλαμβάνει συνεργάτης της “Ευκάλυψις”. Στο τέλος έπαιξαν δύο παιχνίδια σκυταλοδρομίας και παζλ.

3 Δεκέμβρη – Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Ειδικές Ανάγκες

Με αφορμή τη συγκεκριμένη μέρα, έγιναν από τις εκπαιδευτικούς Ειδικής Αγωγής Μησιάκα Μαρία και Παπαδοπούλου Ανατολή διάφορες δράσεις ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης. Σε κάποιες τάξεις εστιάσαμε στα προβλήματα όρασης, ενώ σε άλλες έγινε μια παρουσίαση με power point με θέμα «Όλοι διαφορετικοί, όλοι ίσοι». Έγινε αρχικά αναφορά στα είδη των αναπηριών και συζήτηση με τους μαθητές. Προβλήθηκαν βίντεο και εικόνες και επεξηγήθηκε πώς λειτουργεί ο κώδικας Braille και η ελληνική νοηματική γλώσσα. Τα παιδιά έγραψαν το όνομά τους σε Braille και το νοημάτισαν. Τέλος, για την επίτευξη της μεγαλύτερης κατανόησης και ενσυναίσθησης, οι μαθητές/τριες της Α’ και Β’ Δημοτικού με κλειστά μάτια αποπειράθηκαν να αναγνωρίσουν αντικείμενα, ενώ οι μαθητές/τριες της Γ’ Δημοτικού, έπαιξαν παιχνίδι προσανατολισμού στο χώρο με κλειστά μάτια. Οι μαθητές/τριες της Δ’ και ΣΤ’ τάξης ζωγράφισαν σε χαρτόνια με πινέλα χωρίς χέρια, μόνο με το στόμα. Τέλος, στο μάθημα της Φυσικής αγωγής έγινε παρουσίαση παραολυμπιακών αθλημάτων από τον εκπαιδευτικό Μουλιστάνο Αθανάσιο και τα παιδιά συμμετείχαν σε καθιστό βόλεϊ και μπάσκετ. Τονίστηκε, ότι δε χρειάζεται μόνο η σημερινή μέρα για να μας παρακινήσει να σκεφτούμε τα άτομα αυτά, αλλά να το πράττουμε υποστηρικτικά, με σεβασμό και αγάπη σε καθημερινή βάση.

Πνευματικό κέντρο Δοξάτου

Στις 2 Δεκεμβρίου οι τάξεις Α΄, Β΄ και Γ΄ επισκέφθηκαν το Πνευματικό Κέντρο Δοξάτου, όπου η κ. Ζαφειροπούλου μας ξενάγησε στους  χώρους του. Είδαμε φωτογραφίες, την έκθεση ζωγραφικής με έργα διαφόρων τεχνοτροπιών και ρευμάτων από Δοξατινούς και άλλους καλλιτέχνες, τα εκθέματα του λαογραφικού μουσείου (τον αργαλειό, το μουσλούκι, το σίδερο με τα κάρβουνα, την παγονιέρα, αντικείμενα για την καλλιέργεια και παραγωγή του καπνού, παραδοσιακές ενδυμασίες κ.ά.),  και τη δανειστική βιβλιοθήκη.

Από την ελιά στο λάδι

Επίσης στις 2 Δεκεμβρίου οι τάξεις Α΄, Β΄ και Γ΄ επισκέφθηκαν και το ελαιοτριβείο ‘Μαλέα’ στο Δοξάτο. Εκεί ενημερώθηκαν για τη διαδικασία παραγωγής του ελαιόλαδου. Ο καρπός περνάει αρχικά μέσα από ένα δυνατό κύμα αέρα ώστε να φύγουν τα φύλλα και τα μικρά κλωνάρια. Μετά αφού πλυθούν οι ελιές περνούν μέσα από τον σπαστήρα, ένα ειδικό μηχάνημα, το οποίο συνθλίβει την ψίχα του καρπού και προκύπτει το λάδι. Οι φλούδες και τα κουκούτσια της ελιάς ή οι ελαιοπυρήνες διαχωρίζονται και από αυτά προκύπτει το πυρηνέλαιο και φθηνή καύσιμη ύλη για θέρμανση. Τα παιδιά είδαν επίσης και την αίθουσα, όπου συσκευάζεται το λάδι σε μπουκάλια.