ΣΧΕΣΕΙΣ ΦΙΛΙΑΣ

Δράση στα πλαίσια ενίσχυσης των Σχέσεων μαθητών της Ε-ΣΤ τάξης

Την Τρίτη 30 Ιανουαρίου 2024 οι μαθητές της Ε΄ και της ΣΤ΄ τάξης παρακολούθησαν στο Σχολείο μας και συμμετείχαν σε πρόγραμμα με Θέμα «Σχέσεις Φιλίας» με την Ομάδα Δράσης Δράμας. Με αρωγό την κυρία Μάρθα, κοινωνική λειτουργό της Δράσης, έπαιξαν παιχνίδι συνεργασίας με το στεφάνι σε κύκλο, έδωσαν τα χέρια κι αφού συνεργάστηκαν κατόρθωσαν να περάσει το στεφάνι πάνω από τα χέρια τους χωρίς να τα αφήσουν. Έμαθαν πως αν δεν μπορούν να διαχειριστούν τον θυμό τους αυτός όπως το μπαλόνι που φουσκώνει κάποια στιγμή θα σκάσει και θα δημιουργηθούν εντάσεις. Ευχαριστούμε θερμά την Ομάδα Δράσης και την κ. Μάρθα για την ευγενική  και εύστοχη παρουσίαση μέσα από το παιχνίδι της βελτίωσης της σχέσης μεταξύ των παιδιών, την ενίσχυση της φιλίας και της αποδοχής μεταξύ τους.