Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού

Στα πλαίσια της πανελλήνιας ημέρας κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού (6 Μαρτίου), φαινόμενα που παρουσιάζουν αυξανόμενες διαστάσεις τα τελευταία χρόνια,  έγιναν σχετικές συζητήσεις και δράσεις στις τάξεις, με σκοπό την ευαισθητοποίηση των παιδιών και την αποτελεσματική διαχείριση διαφορών και συγκρούσεων μεταξύ τους.

Ο παππούς και η γιαγιά

Σε συνέχιση του προγράμματος με το παραπάνω θέμα  έγινε στις 9.3.2018 μία εκδήλωση στην αίθουσα της Α΄ τάξης (υπεύθυνη εκπ/κός Μανιουδάκη Ευαγγελία) με τη συμμετοχή των γιαγιάδων, των παππούδων και των μητέρων των παιδιών, όπου σε μια συγκινητική ατμόσφαιρα τα παιδιά της Α΄τάξης απείγγειλαν ποιήματα, είπαν τραγούδια για τη γιαγιά και τον παππού και διάβασαν το παιδικό βιβλίο του Β. Ηλιόπουλου «Μεγαλώνω τη γιαγιά μου». Στο τέλος πρόσφεραν δώρα στις γιαγιάδες, ενώ οι μαμάδες πρόσφεραν εδέσματα, που είχαν φτιάξει οι γιαγιάδες.