25η Μαρτίου 2018

Το σχολείο μας μετά τον εκκλησιασμό και την επιμνημόσυνη δέηση στο ηρώο συμμετείχε στην καθιερωμένη παρέλαση.

Γιορτή της 25ης Μαρτίου

Την Παρασκευή 23 Μαρτίου 2018 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η γιορτή για την επέτειο της 25ης Μαρτίου. Τα παιδιά με την καθοδήγηση των δασκάλων τους παρουσίασαν ένα πλούσιο πρόγραμμα με ποιήματα, τραγούδια, χορό και σκετς προκαλώντας τη συγκίνηση όλων.

Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού

Στα πλαίσια της πανελλήνιας ημέρας κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού (6 Μαρτίου), φαινόμενα που παρουσιάζουν αυξανόμενες διαστάσεις τα τελευταία χρόνια,  έγιναν σχετικές συζητήσεις και δράσεις στις τάξεις, με σκοπό την ευαισθητοποίηση των παιδιών και την αποτελεσματική διαχείριση διαφορών και συγκρούσεων μεταξύ τους.

Ο παππούς και η γιαγιά

Σε συνέχιση του προγράμματος με το παραπάνω θέμα  έγινε στις 9.3.2018 μία εκδήλωση στην αίθουσα της Α΄ τάξης (υπεύθυνη εκπ/κός Μανιουδάκη Ευαγγελία) με τη συμμετοχή των γιαγιάδων, των παππούδων και των μητέρων των παιδιών, όπου σε μια συγκινητική ατμόσφαιρα τα παιδιά της Α΄τάξης απείγγειλαν ποιήματα, είπαν τραγούδια για τη γιαγιά και τον παππού και διάβασαν το παιδικό βιβλίο του Β. Ηλιόπουλου «Μεγαλώνω τη γιαγιά μου». Στο τέλος πρόσφεραν δώρα στις γιαγιάδες, ενώ οι μαμάδες πρόσφεραν εδέσματα, που είχαν φτιάξει οι γιαγιάδες.