Εκδηλώσεις για τη λήξη της σχολικής χρονιάς

Στις 13 Ιουνίου πραγματοποιήθηκε η αποχαιρετιστήρια γιορτή στην αυλή του σχολείου μας παρουσία πολλών γονέων. Μετά τον αποχαιρετιστήριο λόγο της Διευθύντριας, απονεμήθηκαν στα παιδιά έπαινοι συμμετοχής στους σχολικούς αγώνες μπάσκετ,  κολύμβησης, στίβου και ποδοσφαίρου και έπαινοι διάκρισης σε παιδιά της ΣΤ΄τάξης, που συμμετείχαν στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Μαθηματικών. Οι μαθητές και μαθήτριες της ΣΤ΄ τάξης παρουσίασαν ένα ποικίλο πρόγραμμα με συγκινητικά κείμενα που έγραψαν τα ίδια, με τραγούδι και με δικές τους χορογρφίες, ενώ ο δάσκαλός τους κ. Συμεωνίδης Γιάννης τους αποχαιρέτησε με ένα κείμενο-συμβουλευτικό οδηγό για το μέλλον.
Στη συνέχεια κάθε τάξη συμμετείχε σε μουσικοκινητικά παιχνίδια και ποικίλους χορούς υπό την οργάνωση και καθοδήγηση του γυμναστή μας κ. Μουλιστάνου Θανάση. Επίσης τα παιδιά της Β΄τάξης χόρεψαν σε ρυθμούς κρητικής σούστας υπό την καθοδήγηση της δασκάλας τους κ. Μανιουδάκη Βαγγελιώς. Μικροί και μεγάλοι διασκέδασαν με τις δραστηριότητες, που στόχο είχαν την ευγενή άμιλλα, την ψυχαγωγία και τη διασκέδαση.
Τέλος, ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων κέρασε στα παιδιά παγωτό και μοίρασε στους απόφοιτους αναμνηστικά δώρα.

.

Σχολικοί Αγώνες

Το Σχολείο μας συμμετείχε στους Αγώνες  πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, που διοργάνωσε η Ομάδα Φυσικής Αγωγής. Συγκεκριμένα, την Τετάρτη 3 Απριλίου στο κλειστό γυμναστήριο Κραχτίδη, η ομάδα Μπάσκετ αγοριών κάνοντας πολύ καλή εμφάνιση, κέρδισε τα δύο από τα τρία παιχνίδια που συμμετείχε. Την Τετάρτη 15 Μαΐου η ομάδα Στίβου που αποτελούνταν από 4 αγόρια  και 4 κορίτσια έκανε αξιοπρεπή εμφάνιση και στα ατομικά αγωνίσματα αλλά και στην σκυταλοδρομία 4×50μ.  Την Τετάρτη 22 Μαΐου έγιναν μετά από χρόνια οι αγώνες Κολύμβησης όπου το Σχολείο μας συμμετείχε με μία μαθήτρια που κατέλαβε την 1η θέση στα 25μ ύπτιο. Τέλος, την Τρίτη 4 Ιουνίου στο γήπεδο της Ν. Αμισού διοργανώθηκε το Τουρνουά Ποδοσφαίρου Δημ. Σχολείων, όπου συμμετείχαμε με πολύ δυνατή ομάδα, η οποία πέτυχε το απόλυτο κερδίζοντας και τα 3 παιχνίδια. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά και στον ακούραστο γυμναστή μας κ. Μουλιστάνο Θανάση!

Ημέρα Περιβάλλοντος

Στις 5 Ιουνίου, Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος τα παιδιά παρακολούθησαν τη συγκινητική ταινία «Νικόστρατος», η οποία περιγράφει το δέσιμο ενός ορφανού παιδιού με έναν πανέξυπνο πελεκάνο, ο οποίος γίνεται το επίκεντρο της ζωής ενός απομακρυσμένου νησιού. Η σχέση δε του παιδιού με τον «Νικόστρατο», θα γίνει η αφορμή να δεθεί το αγόρι με τον αποστασιοποιημένο πατέρα του. Τα παιδιά επιδόθηκαν και σε σχετικές ζωγραφιές.

Ημερήσια εκδρομή

Στις 28 Μαΐου επισκεφτήκαμε το Μουσείο κέρινων ομοιομάτων του κ. Κοκκινίδη στα Κηπιά. Ο κ. Κοκκινίδης εξήγησε στα παιδιά τη διαδικασία κατασκευής των ομοιομάτων και τα ξενάγησε. Τα παιδιά θαύμασαν ομοιώματα ηθοποιών και τραγουδιστών, Ελλήνων και ξένων, πολιτικών, αθλητών, ποιητών, ζωγράφων, μουσικών και φωτογραφήθηκαν. Μετά επισκεφτήκαμε τη Μεσορόπη όπου απολαύσαμε τη δροσιά στην τοποθεσία Καστανιές, όπου φάγαμε και τα παιδιά έπαιξαν.