3 Δεκέμβρη – Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Ειδικές Ανάγκες

Με αφορμή τη συγκεκριμένη μέρα, έγιναν από τις εκπαιδευτικούς Ειδικής Αγωγής Μησιάκα Μαρία και Παπαδοπούλου Ανατολή διάφορες δράσεις ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης. Σε κάποιες τάξεις εστιάσαμε στα προβλήματα όρασης, ενώ σε άλλες έγινε μια παρουσίαση με power point με θέμα «Όλοι διαφορετικοί, όλοι ίσοι». Έγινε αρχικά αναφορά στα είδη των αναπηριών και συζήτηση με τους μαθητές. Προβλήθηκαν βίντεο και εικόνες και επεξηγήθηκε πώς λειτουργεί ο κώδικας Braille και η ελληνική νοηματική γλώσσα. Τα παιδιά έγραψαν το όνομά τους σε Braille και το νοημάτισαν. Τέλος, για την επίτευξη της μεγαλύτερης κατανόησης και ενσυναίσθησης, οι μαθητές/τριες της Α’ και Β’ Δημοτικού με κλειστά μάτια αποπειράθηκαν να αναγνωρίσουν αντικείμενα, ενώ οι μαθητές/τριες της Γ’ Δημοτικού, έπαιξαν παιχνίδι προσανατολισμού στο χώρο με κλειστά μάτια. Οι μαθητές/τριες της Δ’ και ΣΤ’ τάξης ζωγράφισαν σε χαρτόνια με πινέλα χωρίς χέρια, μόνο με το στόμα. Τέλος, στο μάθημα της Φυσικής αγωγής έγινε παρουσίαση παραολυμπιακών αθλημάτων από τον εκπαιδευτικό Μουλιστάνο Αθανάσιο και τα παιδιά συμμετείχαν σε καθιστό βόλεϊ και μπάσκετ. Τονίστηκε, ότι δε χρειάζεται μόνο η σημερινή μέρα για να μας παρακινήσει να σκεφτούμε τα άτομα αυτά, αλλά να το πράττουμε υποστηρικτικά, με σεβασμό και αγάπη σε καθημερινή βάση.