Χριστουγεννιάτικες δράσεις φιλαναγνωσίας

Η εκπαιδευτικός Καραπάντζου Δέσποινα, υπεύθυνη της σχολικής βιβλιοθήκης για τη φετινή χρονιά, συνεργάστηκε με τους μαθητές και τις μαθήτριες της Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξης στα πλαίσια δράσης φιλαναγνωσίας την εβδομάδα 13-17 Δεκεμβρίου.

Στα παιδιά της Α τάξης αναγνώστηκε το χριστουγεννιάτικο βιβλίο “Ένα δώρο για τον καθένα” κι έπειτα οι μαθητές/τριες δημιούργησαν χρωματίζοντας, κόβοντας και κολλώντας.

Με τα παιδιά της Β τάξης αναγνώστηκε το χριστουγεννιάτικο βιβλίο “Tα Χριστούγεννα της καφέ αρκούδας” και τα παιδιά έπαιξαν κουκλοθέατρο.

Τα παιδιά της Γ τάξης έχοντας ως ερέθισμα τη γευσιγνωσία των υλικών με τα οποία φτιάχνονται τα χριστουγεννιάτικα γλυκά, κουραμπιέδες και μελομακάρονα άκουσαν την ιστορία από το βιβλίο “Φον Κουραμπιές εναντίον Κόμη Μελομακαρόνη” και συμπλήρωσαν φύλλα εργασίας με διασκεδαστικές δραστηριότητες.