3 Δεκεμβρίου – Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Ειδικές Ανάγκες

Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα των ατόμων με ειδικές ανάγκες, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας μια σειρά από παρουσιάσεις-δραστηριότητες για την ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών στο θέμα. Πιο συγκεκριμένα ανάλογα με το ηλικιακό επίπεδο των μαθητών, πραγματοποιήθηκαν οι εξής δράσεις:

• Η προβολή των ταινιών βίντεο: «Η χαρά της ζωής», «Η Αργυρώ γελάει», «Αυτισμός»
  • Παρουσίαση PowerPoint με προβολή διαφόρων αναπηριών
  • Ανάγνωση του βιβλίου «Έλμερ» του Ντέιβιντ Μακ Κι
  • Προβολή βίντεο με ΑΜΕΑ στο χώρο της τέχνης (ζωγραφική, χορός, θέατρο) καθώς και στο χώρο του αθλητισμού (παρα-ολυμπιακοί αγώνες)
  • Δραστηριότητες (βιωματικές και μη) με σκοπό την ανάπτυξη της ικανότητας της ενσυναίσθησης  των μαθητών/τριών σε σχέση με τα παιδιά με ειδικές ανάγκες.

Ειδικότερα συζητήσαμε με τους μαθητές/τριες και επικεντρωθήκαμε στο θέμα των δυσκολιών που αντιμετωπίζουν στην καθημερινότητα τους τα ΑμΕΑ και τους τρόπους με τους οποίους μπορούμε να τα βοηθήσουμε.