Ημέρα κατά της σχολικής βίας

Η 6η Μαρτίου έχει ορίστει ως η ημέρα κατά της σχολικής βίας! Ο όρος «εκφοβισμός και βία στο σχολείο» (school bullying) χρησιμοποιείται για να περιγράψει μια κατάσταση, κατά την οποία ασκείται εσκεμμένη, απρόκλητη, συστηματική και επαναλαμβανόμενη βία και επιθετική συμπεριφορά, με σκοπό την επιβολή, την καταδυνάστευση και την πρόκληση σωματικού και ψυχικού πόνου σε μαθητές από συμμαθητές τους, εντός και εκτός σχολείου.

Στο σχολείο μας έγιναν συζητήσεις στις τάξεις, προβολή σχετικών ταινιών και καλλιτεχνικές δράσεις με σκοπό την ευαισθητοποίηση των παιδιών και την αποτελεσματική διαχείριση διαφορών και συγκρούσεων μεταξύ τους. Κατασκευάσαμε ένα μπάνερ με σημαιάκια κατά της βίας και το αναρτήσαμε στην είσοδο! Η Γ τάξη δημιούργησε την αφίσα με το λεξιλόγιο των ειδών του σχολικού εκφοβισμού (λεκτικός, σωματικός, κοινωνικός, ηλεκτρονικός).