19 Μαΐου – Ημέρα μνήμης της Γενοκτονίας των Ποντίων
Η 19η Μαΐου, είναι ημέρα μνήμης της γενοκτονίας των Ελλήνων του Πόντου. Η γενοκτονία αυτή αναφέρεται σε σφαγές και εκτοπισμούς εναντίον Ελληνικών πληθυσμών στην περιοχή του Πόντου που πραγματοποιήθηκαν από το κίνημα των Νεότουρκων κατά την περίοδο 1914-1923. Οι μέθοδοι που χρησιμοποιήθηκαν ήταν η εκτόπιση, η εξάντληση από έκθεση σε κακουχίες, τα βασανιστήρια, η πείνα και η δίψα, οι πορείες θανάτου στην έρημο και συχνότατα οι εν ψυχρώ δολοφονίες ή εκτελέσεις. Ο αριθμός των θυμάτων έχει υπολογιστεί σε 353.000.
Στις τάξεις έγινε αναφορά των γεγονότων, ιστορικών αλλά και μαρτυριών, χορέψαμε ποντιακούς χορούς και παρακολουθήσαμε βίντεο με παραμύθι στην ποντιακή διάλεκτο.
![](http://2dim-ag-athan.dra.sch.gr/wp-content/uploads/2022/06/τιβι-1024x768.jpg)
![](http://2dim-ag-athan.dra.sch.gr/wp-content/uploads/2022/06/χορ1-1024x768.jpg)
![](http://2dim-ag-athan.dra.sch.gr/wp-content/uploads/2022/06/χορ2-1024x768.jpg)