ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗΣ ΜΕ ΤΟ Lego Wedo 2 Ε’-ΣΤ’ ΤΑΞΗ.

Στα πλαίσια του μαθήματος ΤΠΕ στο Δημοτικό οι μαθητές της Ε’-Στ’ Τάξης ξεκίνησαν να δημιουργούν τα δικά τους ρομποτάκια- κατασκευές μέσω της εφαρμογής Lego Wedo 2. Συγκεκριμένα οι μαθητές αφού χωρίστηκαν σε 3 ομάδες κάθε ομάδα χρησιμοποίησε δικό της εκπαιδευτικό σετ ρομποτικής, και με τη χρήση tablet,ακολούθησαν τις οδηγίες κατασκευής και εν συνεχεία σύνδεσαν και προγραμμάτισαν την κάθε κατασκευή τους με συγκεκριμένες εντολές με βάση την εφαρμογή Lego Wedo 2 για να δώσουν κίνηση και ήχο στις κατασκευές τους. Συγκεκριμένα φτιάξανε 3 κατασκευές MILO πάνω στις οποίες τοποθετήθηκε κινητήρας ρυθμιζόμενης ταχύτητας για τους τροχούς,και αισθητήρας απόστασης. Σας παραθέτουμε σχετικές εικόνες και βίντεο.