Πρόγραμμα: Διαχείριση Απορριμμάτων

Στις 28 και 29 Νοεμβρίου υλοποιήθηκε στο Σχολείο μας πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης με θέμα “Διαχείριση Απορριμμάτων” σε συνεργασία με το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΚΠΕ) Παρανεστίου. Στο πρόγραμμα συμμετείχαν οι τάξεις Β΄, Δ΄και ΣΤ΄ με υπεύθυνους εκπ/κούς τον κ. Μουλιστάνο, κ. Γκαρμπούνη και κ. Συμεωνίδη αντίστοιχα. Οι εκπαιδευτικοί από το  ΚΠΕ Παρανεστίου κ. Θεοδοσάκη, κ. Χούσανλης, κ. Κορμά και κ. Παντελίδης έδειξαν στον προβολέα διαφάνειες σχετικά με τους τρόπους ανακύκλωσης διάφορων υλικών, όπως χαρτί, πλαστικό, γυαλί, οργανικά υλικά. Εξοικείωσαν τα παιδιά με όρους όπως “ανακύκλωση”, “επαναχρησιμοποίηση”, “οργανικά υλικά”, “κομποστοποιητής” “ΧΥΤΑ” (Χώρος Υγιεινομικής Ταφής Απορριμμάτων), συζήτησαν μαζί τους και τα ευαισθητοποίησαν σχετικά με την ανάγκη της μείωσης των σκουπιδιών και με τους τρόπους δράσης του υπεύθυνου πολίτη. Στο τέλος τα παιδιά συμμετείχαν σε παιχνίδια ερωτήσεων  και απαντήσεων για να εμπεδώσουν με τρόπο διασκεδαστικό, όσα έμαθαν και κεράστηκαν από τους επισκέπτες εκπαιδευτικούς μπάρες υγιεινής διατροφής. Οι εντυπώσεις μαθητών/τριών και εκπαιδευτικών οι καλύτερες!