Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων – Σχολική Επιτροπή – Δ. Δοξάτου

Με την ευκαιρία λήξης της χρονιάς 2018 η διεύθυνση και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου επιθυμούμε να ευχαριστήσουμε θερμά τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων και τον κ. Πρόεδρο της Α/θμιας Σχολικής Επιτροπής
του Δ. Δοξάτου, κ. Σερέτη Ανέστη, για την άψογη συνεργασία και την άμεση ανταπόκριση στις ανάγκες που προέκυπταν στο σχολείο, όπως και τον Δήμο Δοξάτου και συγκεκριμένα τον κ. Δήμαρχο κ. Δαλακάκη Δημήτρη για την παραχώρηση του λεωφορείου του Δήμου, προκειμένου να μεταφέρονται τα παιδιά της Γ΄ τάξης στο κολυμβητήριο της Δράμας κάθε Δευτέρα.

Πιο συγκεκριμένα, τη χρονιά που πέρασε, ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων εφοδίασε το σχολείο μας με γεωμετρικά όργανα, σχολικούς χάρτες, σχολικά είδη, 3 παγκάκια για την αυλή του σχολείου και έναν βιντεοπροβολέα, ενώ μέσω της Σχολικής Επιτροπής αγοράστηκαν 2 αναβαθμισμένοι ΗΥ, αθλητικός εξοπλισμός, κώνοι σήμανσης και λοιπά αναλώσιμα υλικά απαραίτητα για να καλύψουν τις λειτουργικές ανάγκες του σχολείου μας.

Χριστουγεννιάτικη εορταστική εκδήλωση

Στις 21 Δεκεμβρίου στα πλαίσια της χριστουγεννιάτικης εκδήλωσης του σχολείου μας, παρουσιάστηκε από τον Παντελή, μαθητή της Ε΄τάξης, παράσταση Καραγκιόζη με τίτλο «Ο Καραγκιόζης στο εργαστήρι του Αη-Βασίλη». Τόσο το κείμενο όσο και οι φιγούρες ήταν του μαθητή, ο οποίος με το ταλέντο του ενθουσίασε παιδιά και εκπαιδευτικούς. Ακολούθησε θεατρικό σκετς από τα παιδιά της Α΄τάξης υπό την καθοδήγηση της θεατρολόγου κ. Δράμογλου με τίτλο «Τα δώρα του Αη-Βασίλη». Η εκδήλωση έκλεισε με ένα μουσικό ταξίδι με κάλαντα Χριστουγέννων, Πρωτοχρονιάς και Φώτων από διάφορες γωνιές του τόπου μας (Θράκη, Μακεδονία, Ικαρία, Χίο, Πόντο), που έψαλαν μαθητές και μαθήτριες της Γ΄, Ε΄και ΣΤ΄τάξης με συνοδεία του υπεύθυνου μουσικού κ. Μακρίνα στο σαντούρι, της διευθύντριας κ. Λαμπρίδου στην κιθάρα, των μαθητριών Ξανθής και Παναγιώτας στη φλογέρα και του μαθητή Δημήτρη στην ποντιακή λύρα. Ένα μεγάλο «μπράβο» σε παιδιά κι εκπαιδευτικούς που μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα ετοίμασαν και παρουσίασαν ένα τόσο όμορφο και μελωδικό αποτέλεσμα!

Άσκηση ετοιμότητας σεισμού

Στις 20 Δεκεμβρίου πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας, μετά από πολλές αναβολές λόγω κακοκαιρίας, η προβλεπόμενη άσκηση ετοιμότητας για σεισμό. Στα παιδιά δόθηκαν οι ανάλογες οδηγίες για την προφύλαξη και την ασφαλή μετακίνησή τους στον αύλειο χώρο, ώστε σε περίπτωση πραγματικού σεισμού να υπάρξει ψυχραιμία και συντονισμός και να αντιδράσουν αποτελεσματικά.

Προσφορά στο Σωματείο «ΣΤΟΠ»

Στις 11 Δεκεμβρίου το σχολείο μας, σε συνεργασία με τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων, συγκέντρωσε και πρόσφερε είδη διατροφής και οικιακής χρήσης στο Φιλανθρωπικό Σωματείο του χωριού μας «ΣΤΟΠ». Τα μέλη του, ως «Ευχαριστώ»,  πρόσφεραν ζεστή σοκολάτα ρόφημα στα παιδιά.

Ανακύκλωση λαδιών

Στις 6 Δεκεμβρίου επισκέφτηκαν το σχολείο μας οι κ. Κεβρεκάκης και κ. Ηλιάδου  από την Κοινωνική Συνεταιριστική Επιχείριση «Ευκάλυψις» που εδρεύει στην Καβάλα. Σκοπός της εταιρίας είναι η συλλογή χρησιμοποιημένων βρώσιμων φυτικών ελαίων και λιπών («τηγανελαίων»), προκειμένου αυτά να αξιοποιηθούν για την παραγωγή ελληνικών βιοκαυσίμων. Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄, Β΄, Γ΄και Δ΄ τάξης, αφού ενημερώθηκαν σχετικά με τα οφέλη της ανακύκλωσης του παραπάνω προϊόντος, έπαιξαν δύο παιχνίδια και στο τέλος παρέλαβαν από ένα άδειο πλαστικό  μπουκαλάκι (συμβολικά), για να το γεμίσουν στο σπίτι τους με χρησιμοποιημένα τηγανέλαια και να το φέρουν στο σχολείο, όπου θα συλλέγεται σε βαρελάκι και θα το παραλαμβάνει συνεργάτης της «Ευκάλυψις».

Δράσεις ευαισθητοποίησης -Παγκόσμια Ημέρα για τα Άτομα με Ειδικές Ανάγκες

Στα πλαίσια της ευαισθητοποίησης των παιδιών για τα άτομα με ειδικές ανάγκες στις 3 του Δεκέμβρη επισκέφτηκαν το σχολείο μας η υπεύθυνη και η ψυχολόγος του Οικοτροφείου «Πηγή», το οποίο εδρεύει στα Κύργια και φιλοξενεί άτομα με ψυχικές νόσους. Οι μαθητές και μαθήτριες της Ε΄και ΣΤ΄τάξης είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν σχετικά με τη λειτουργία του οικοτροφείου, να συζητήσουν και να ευαισθητοποιηθούν πάνω σε κανόνες συμπεριφοράς σε άτομα με αναπηρία.

Στις 4 Δεκεμβρίου η διευθύντρια του σχολείου και δασκάλα Ειδικής Αγωγής κ. Λαμπρίδου Ειρήνη σε συνεργασία με τη δασκάλα του Τμήματος Ένταξης κ. Στανίτσα Σία οργάνωσαν εκδήλωση αφιερωμένη στα Άτομα με Αναπηρία. Τα παιδιά παρακολούθησαν βιντεάκια που αναδεικνύουν τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν αυτά τα άτομα καθημερινά αλλά και τις ιδιαίτερες ικανότητές τους σε διάφορους τομείς (μόρφωση, ζωγραφική, μουσική,  χορό, τραγούδι, αθλητισμό) προκαλώντας την ευαισθητοποίηση και τον θαυμασμό των παιδιών. Αυτό που διαφάνηκε ήταν η αξία της διαφορετικότητας και η ανάγκη υιοθέτησης από όλους μας μιας στάσης αποδοχής, σεβασμού και στήριξης. Κάτι που αποτυπώθηκε και στις ζωγραφιές των παιδιών.