Χριστουγεννιάτικη εορταστική εκδήλωση

Στις 21 Δεκεμβρίου στα πλαίσια της χριστουγεννιάτικης εκδήλωσης του σχολείου μας, παρουσιάστηκε από τον Παντελή, μαθητή της Ε΄τάξης, παράσταση Καραγκιόζη με τίτλο “Ο Καραγκιόζης στο εργαστήρι του Αη-Βασίλη”. Τόσο το κείμενο όσο και οι φιγούρες ήταν του μαθητή, ο οποίος με το ταλέντο του ενθουσίασε παιδιά και εκπαιδευτικούς. Ακολούθησε θεατρικό σκετς από τα παιδιά της Α΄τάξης υπό την καθοδήγηση της θεατρολόγου κ. Δράμογλου με τίτλο “Τα δώρα του Αη-Βασίλη”. Η εκδήλωση έκλεισε με ένα μουσικό ταξίδι με κάλαντα Χριστουγέννων, Πρωτοχρονιάς και Φώτων από διάφορες γωνιές του τόπου μας (Θράκη, Μακεδονία, Ικαρία, Χίο, Πόντο), που έψαλαν μαθητές και μαθήτριες της Γ΄, Ε΄και ΣΤ΄τάξης με συνοδεία του υπεύθυνου μουσικού κ. Μακρίνα στο σαντούρι, της διευθύντριας κ. Λαμπρίδου στην κιθάρα, των μαθητριών Ξανθής και Παναγιώτας στη φλογέρα και του μαθητή Δημήτρη στην ποντιακή λύρα. Ένα μεγάλο “μπράβο” σε παιδιά κι εκπαιδευτικούς που μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα ετοίμασαν και παρουσίασαν ένα τόσο όμορφο και μελωδικό αποτέλεσμα!