Δράσεις ευαισθητοποίησης -Παγκόσμια Ημέρα για τα Άτομα με Ειδικές Ανάγκες

Στα πλαίσια της ευαισθητοποίησης των παιδιών για τα άτομα με ειδικές ανάγκες στις 3 του Δεκέμβρη επισκέφτηκαν το σχολείο μας η υπεύθυνη και η ψυχολόγος του Οικοτροφείου “Πηγή”, το οποίο εδρεύει στα Κύργια και φιλοξενεί άτομα με ψυχικές νόσους. Οι μαθητές και μαθήτριες της Ε΄και ΣΤ΄τάξης είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν σχετικά με τη λειτουργία του οικοτροφείου, να συζητήσουν και να ευαισθητοποιηθούν πάνω σε κανόνες συμπεριφοράς σε άτομα με αναπηρία.

Στις 4 Δεκεμβρίου η διευθύντρια του σχολείου και δασκάλα Ειδικής Αγωγής κ. Λαμπρίδου Ειρήνη σε συνεργασία με τη δασκάλα του Τμήματος Ένταξης κ. Στανίτσα Σία οργάνωσαν εκδήλωση αφιερωμένη στα Άτομα με Αναπηρία. Τα παιδιά παρακολούθησαν βιντεάκια που αναδεικνύουν τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν αυτά τα άτομα καθημερινά αλλά και τις ιδιαίτερες ικανότητές τους σε διάφορους τομείς (μόρφωση, ζωγραφική, μουσική,  χορό, τραγούδι, αθλητισμό) προκαλώντας την ευαισθητοποίηση και τον θαυμασμό των παιδιών. Αυτό που διαφάνηκε ήταν η αξία της διαφορετικότητας και η ανάγκη υιοθέτησης από όλους μας μιας στάσης αποδοχής, σεβασμού και στήριξης. Κάτι που αποτυπώθηκε και στις ζωγραφιές των παιδιών.