Δράσεις για την παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου

ΤΑΞΗ Β

Οι μαθητές/τριες της Β΄ τάξης επισκέφτηκαν με την εκπαιδευτικό τους κ. Έφη Εμμανουηλίδου τη σχολική βιβλιοθήκη, όπου έγινε συζήτηση με την υπεύθυνη κ. Δέσποινα Καραπάντζου για τους κανόνες δανεισμού, για τα μέρη του βιβλίου και έπειτα έγινε δανεισμός βιβλίων από τα παιδιά.

ΤΑΞΕΙΣ Γ & Δ

Στα πλαίσια του εορτασμού της παγκόσμιας ημέρας παιδικού βιβλίου είχαμε τη χαρά και την τιμή, να φιλοξενήσουμε στην τάξη μας (υπ. εκπαιδευτικός Καραπάντζου Δέσποινα) τη δραμινή συγγραφέα παιδικών βιβλίων Δήμητρα Στεφανίδου. Απάντησε στις ερωτήσεις μας, δημιουργήσαμε μαζί μια ιστορία, μας χάρισε σελιδοδείκτες που έκανε μια αφιέρωση στα παιδιά και παίξαμε με λαθύρινθους και με τις κούκλες ήρωες των βιβλίων της! Εμείς της χαρίσαμε ενθύμιο τις ζωγραφιές μας και την ευχαριστήσαμε θερμά, γιατί περάσαμε πολύ ωραία!