Δράσεις φιλαναγνωσίας για την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

Στις 2 Απριλίου εορτάζεται η Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου και στις τάξεις Α’-Β’-Γ’-Δ’ διαβάστηκε το βιβλίο “Το ψηλότερο βουνό βιβλίων στον κόσμο!”, από την υπεύθυνη βιβλιοθήκης κ. Καραπάντζου.

Μιλήσαμε για την αξία του παιδικού βιβλίου και τα εφόδια που κερδίζουμε. Έπειτα κάναμε δυο διαφορετικές κατασκευές!

Επίσης, επισκέφθηκε το σχολείο μας η συγγραφέας Ευαγγελία Αρετογλίδου-Φωληά, και με αφορμή την ποιητική της συλλογή οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ’ τάξης της χαρίσαμε ένα άλμπουμ με ζωγραφιές εμπνευσμένες από τα ποιήματά της. Ενώ κι εκείνη μας χάρισε σελιδοδείκτες με αφιέρωση!

Τέλος και στην ΣΤ τάξη, με τον εκπαιδευτικό τους κ. Συμεωνίδη, τα παιδιά είδαν την ταινία “Τα φανταστικά ιπτάμενα βιβλία του κ. Μόρις Λέσμορ”, ακολούθησε συζήτηση σχετικά με τα στοιχεία ενός βιβλίου κ. ά.