Ευχές Πάσχα

Η Διεύθυνση και το Διδακτικό Προσωπικό του σχολείου μας σας εύχονται «Καλή Ανάσταση» και «Καλό Πάσχα»

Βαφή Πασχαλινών Αυγών

Tα παιδιά της Α΄ τάξης με την καθοδήγηση της δασκάλας τους κ. Εμμανουηλίδου Έφης έβαψαν πασχαλινά αυγά με τον παραδοσιακό τρόπο. Τα έβρασαν με κρεμμυδόφυλλα και τα διακόσμησαν με φύλλα στερεώνοντάς τα με καλσόν. Καλό Πάσχα!

Προληπτική Οδοντιατρική

Στις 11 Απριλίου επισκέφτηκαν το σχολείο μας η οδοντίατρος κ. Γιουλούμη και η ιατρική επισκέπτρια κ. Δημητριάδου από το Κέντρο Υγείας Προσοτσάνης, οι οποίες στα πλαίσια του προγράμματος Αγωγής Υγείας μίλησαν και ευαισθητοποίησαν τους μαθητές και τις μαθήτριες της Δ΄ τάξης για τις παθήσεις των δοντιών (ουλίτιδα, τερηδόνα) και για τους τρόπους πρόληψης αυτών, έκαναν επίδειξη του σωστού τρόπου βουρτσίσματος των δοντιών και πραγματοποίησαν οδοντιατρική εξέταση στα παιδιά συμπληρώνοντας σχετικό έντυπο ενημέρωσης για τους γονείς τους.

Tα παιδιά ζωγραφίζουν στον τοίχο – Εικαστικές δημιουργίες

Το πρώτο δεκαήμερο του Απρίλη μαθητές και μαθήτριες από τις τάξεις Α΄, Ε΄ έβαψαν με τα χρώματα του ουράνιου τόξου σύνθεση που σχεδίασε η δασκάλα των εικαστικών κ. Παπαλεξίου Μαρία σε εσωτερικό τοίχο του Σχολείου δίνοντας ανοιξιάτικη και χαρούμενη νότα.

Οι μαθητές στη χώρα των μικροβίων

Στις 4 Απριλίου επισκέφτηκαν το σχολείο μας η νοσηλεύτρια κ. Καραθανασίου και ο νοσηλευτής κ. Ρούτσης από το Κέντρο Υγείας Δράμας, οι οποίοι στα πλαίσια του προγράμματος Αγωγής Υγείας, ενημέρωσαν τους μαθητές και τις μαθήτριες της ΣΤ΄ τάξης για τη δράση των μικροβίων, των βακτηρίων, των μυκήτων και τους τρόπους μετάδοσης και προστασίας από τα μικρόβια. Επίσης συζήτησαν μαζί τους για τους κανόνες ατομικής υγιεινής και τη σημασία τους και έλυσαν απορίες τους.

Δεντροφύτευση

Σε συνεργασία με τον Δήμο Δοξάτου και τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων παιδιά από την Α΄και Ε΄τάξη, με την καθοδήγηση του κ. Μουλιστάνου Θανάση, φύτεψαν 6 δεντρύλια στην αυλή του σχολείου. Ευχαριστούμε τη δασκάλα κ. Μανιουδάκη Ευαγγελία για τη χορήγηση τριών εξ αυτών.

Γονείς, μαθητές και μαθήτριες

Παγκόσμια ημέρα του παιδικού βιβλίου σήμερα (2 Απριλίου) και η διεύθυνση και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε γονείς, μαθητές και μαθήτριες αλλά και φίλους του σχολείου μας που ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμά μας και έσπευσαν να δωρίσουν περίπου 60 πανέμορφα και σε εξαιρετική κατάσταση παιδικά βιβλία για τον εμπλουτισμό της σχολικής μας βιβλιοθήκης.

Καλωσήρθες Απρίλη!

Στα πλαίσια της Ευέλικτης Ζώνης τα παιδιά της Α΄τάξης με την καθοδήγηση της δασκάλας τους κ. Λαμπρίδου Ειρήνης υποδέχτηκαν τον Απρίλη φυτεύοντας νεραγκούλες στην αυλή του σχολείου. Τα παιδιά φρόντιζαν τα λουλούδια τακτικά ποτίζοντάς τα και καθαρίζοντας τον χώρο από τα χόρτα.