Οι μαθητές στη χώρα των μικροβίων

Στις 4 Απριλίου επισκέφτηκαν το σχολείο μας η νοσηλεύτρια κ. Καραθανασίου και ο νοσηλευτής κ. Ρούτσης από το Κέντρο Υγείας Δράμας, οι οποίοι στα πλαίσια του προγράμματος Αγωγής Υγείας, ενημέρωσαν τους μαθητές και τις μαθήτριες της ΣΤ΄ τάξης για τη δράση των μικροβίων, των βακτηρίων, των μυκήτων και τους τρόπους μετάδοσης και προστασίας από τα μικρόβια. Επίσης συζήτησαν μαζί τους για τους κανόνες ατομικής υγιεινής και τη σημασία τους και έλυσαν απορίες τους.

Δεντροφύτευση

Σε συνεργασία με τον Δήμο Δοξάτου και τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων παιδιά από την Α΄και Ε΄τάξη, με την καθοδήγηση του κ. Μουλιστάνου Θανάση, φύτεψαν 6 δεντρύλια στην αυλή του σχολείου. Ευχαριστούμε τη δασκάλα κ. Μανιουδάκη Ευαγγελία για τη χορήγηση τριών εξ αυτών.