Ευχαριστήριο

Θα θέλαμε να εκφράσουμε θερμές ευχαριστίες στην Klinex για τη γενναιόδωρη προσφορά της στο σχολείο μας, όπως και στα Δημ. Σχολεία του Νομού μας, με μεγάλη ποικιλία καθαριστικών προϊόντων στο πλαίσιο του προγράμματός της “Καθαροί Ζούμε στο Σχολείο”. Σε αυτή τη δύσκολη συγκυρία που βιώνουμε, είναι αξιέπαινες τέτοιες χειρονομίες που συμβάλλουν στη διασφάλιση ενός ασφαλούς και καθαρού σχολικού περιβάλλοντος.

17 Noέμβρη

“Τιμή σ΄ εκείνους όπου στη ζωή τους όρισαν να φυλάνε Θερμοπύλες…” (Κ. Καβάφης)

Σ΄ ένα τοπίο ερημικό και όμορφα φθινοπωρινό στο “ξεχασμένο” ηρώο, δυο μπουκετάκια με λούλουδα, από τις διευθύντριες του 1ου και του 2ου Δημοτικού Σχολείου του χωριού μας κι ενός λεπτού σιγή ως ένδειξη τιμής σε όσους αγωνίστηκαν για την ελευθερία, τη δημοκρατία, την παιδεία και την αξιοπρέπεια.

Aναστολή λειτουργίας των Δημ. Σχολείων – Έναρξη εξ αποστάσεως εκπ/ση

Από τη Δευτέρα 16 Νοεμβρίου και για δύο εβδομάδες αναστέλλεται η δια ζώσης λειτουργία των νηπιαγωγείων και δημοτικών σχολείων όλης της χώρας.

Η Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση θα λειτουργήσει εξ αποστάσεως με δύο αλληλένδετους τρόπους: Με την εκπαιδευτική τηλεόραση και τη σύγχρονη τηλεκπαίδευση.

Εκπαιδευτική τηλεόραση: Από Δευτέρα 16/11/2020 το πρωί στις 9 π.μ. -πρώτη ημέρα εφαρμογής των μέτρων- θα αρχίσουν να προβάλλονται από την ΕΡΤ2 τηλεοπτικά μαθήματα για μαθητές δημοτικού.

Σύγχρονη τηλεκπαίδευση: Η τηλεκπαίδευση θα ξεκινήσει την Τετάρτη 18/11. Θα είναι υποχρεωτική, η κάθε διδακτική ώρα θα έχει διάρκεια 30’ και θα πραγματοποιείται από τις 2:10 μμ έως τις 5:20 μμ συμπεριλαμβανομένων σύντομων διαλειμμάτων (10 λεπτών).

Οι γονείς και κηδεμόνες των μαθητών μας θα ενημερωθούν από τους υπεύθυνους εκπ/κούς των τάξεων, μέσω του προσωπικού τους ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (e-mail), για το Εβδομαδιαίο Ωρολόγιο Πρόγραμμα της τάξης των παιδιών τους μέσω της πλατφόρμας webex, για την ηλ. διεύθυνση (link) της ψηφιακής αίθουσας του/της εκπ/κού της τάξης τους αλλά και για τις ηλ. διευθύνσεις των ψηφιακών τάξεων και των υπόλοιπων εκπ/κών ειδικοτήτων που θα διδάσκουν επίσης στις τάξεις.

Αν κάποιο παιδί έχει αφήσει βιβλία και άλλα προσωπικά αντικείμενα στο σχολείο, αύριο Δευτέρα 16, θα μπορούν οι γονείς να παραλάβουν τυχόν βιβλία και προσωπικά αντικείμενα των μαθητών/τριών που έχουν παραμείνει στις σχολικές μονάδες, κατόπιν συνεννόησης με τη διεύθυνση του σχολείου και με τρόπο ώστε να τηρούνται πλήρως τα μέτρα πρόληψης και αποφυγής συνωστισμού. Για τη συγκεκριμένη μετακίνηση, όσοι παραλάβουν τα αντικείμενα από το σχολείο θα πρέπει να στείλουν μήνυμα με τον αριθμό 4 στο 13033.

Αναστολή λειτουργίας τμημάτων λόγω Covid 19

Αγαπητοί Γονείς και Κηδεμόνες της Α΄ & Ε΄ τάξης,
σας ενημερώνουμε ότι μετά από Γνωμοδότηση της Διεύθυνσης Δημόσιας Υγείας και Κοινωνικής Μέριμνας Περιφερειακής Ενότητας Δράμας περί αναστολής λειτουργίας των τμημάτων της Α΄ και Ε΄ τάξης του σχολείου μας, λόγω επιβεβαιωμένου κρούσματος (Covid-19), η Διευθύντρια της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δράμας α π ο φ ά σ ι σ ε την αναστολή λειτουργίας των δύο παραπάνω τμημάτων του σχολείου μας από σήμερα 10/11/2020 έως και 23/11/2020. Αυτό σημαίνει ότι τα παιδιά θα είναι σε κατοίκον περιορισμό και θα πρέπει να αποφεύγονται επαφές με άλλα άτομα.Tα παιδιά θα επιστρέψουν στο σχολείο την Τρίτη στις 24/11/2020.
Στο διάστημα αυτό θα εφαρμόζεται εξ αποστάσεως εκπαίδευση είτε σύγχρονη (μετάδοση μαθήματος σε πραγματικό χρόνο από τον εκπαιδευτικό σε μαθητές που παρακολουθούν «ζωντανά» μέσω διαδικτυακής πλατφόρμας και οποιασδήποτε υπολογιστικής συσκευής (Η/Υ, tablet, κινητό τηλέφωνο) είτε ασύγχρονη (με αποστολή υλικού/εργασιών σε μέηλ, blog, ηλεκτρονική τάξη) είτε συνδυασμός αυτών, προκειμένου τα παιδιά να διατηρήσουν επαφή με τη μαθησιακή διαδικασία. Οι δάσκαλοι θα σας ενημερώσουν σχετικά. Γι΄αυτό, παρακαλείσθε να ελέγχετε καθημερινά το ηλεκτρονικό σας ταχυδρομείο.

Καλή δύναμη και υπομονή!

H Διευθύντρια

Λαμπρίδου Ειρήνη

Ενημέρωση για επιβεβαιωμένο κρούσμα covid 19 στο σχολείο

Αγαπητοί Γονείς και Κηδεμόνες,

σήμερα επιβεβαιώθηκε θετικό κρούσμα Covid 19 σε rapid τεστ που έκανε εκπαιδευτικός του σχολείου μας (της Παράλληλης Στήριξης). Έγιναν άμεσα οι ενέργειες που προβλέπονται από τον Υπεύθυνο Διαχείρισης Κρουσμάτων κ. Μπαχτσεβάνη Νικόλαο και τη Διευθύντρια του σχολείου (ενημέρωση της Δ/ντριας Πρωτοβάθμιας Εκπ/σης Δράμας, συμπλήρωση της Φόρμας Ιχνηλάτησης του ΕΟΔΥ (για το 48ωρο επώασης πριν την εκδήλωση συμπτωμάτων στην εκπ/κό στις 8/11/20) με αποστολή της φόρμας στη Γενική Γραμματεία Πολιτικής Προστασίας, στη Δ/νση Πρωτοβάθμιας Εκπ/σης Δράμας και στη Δ/νση Δημόσιας Υγείας και Κοινωνικής Μέριμνας Περιφερειακής Ενότητας, ώστε να λάβουμε οδηγίες για τη διαχείριση του επιβεβαιωμένου κρούσματος σε σχέση με τους μαθητές/τριες της Α΄ και Ε΄.

Παρακαλείσθε να παρακολουθείτε την πορεία της υγείας των παιδιών σας για ένα διάστημα 10 ημερών υπολογίζοντας από τις 6/11/2020. Η εκπ/κός θα απέχει από τα διδακτικά της καθήκοντα σε κατ΄οίκον απομόνωση έως και τις 19 Νοεμβρίου 2020 και οι μαθητές/τριες της τάξης προσέρχονται κανονικά στο σχολείο, όσο δεν έχουμε ενημέρωση για κάτι διαφορετικό. Αύριο νωρίς το πρωί θα γίνει απολύμανση των χώρων.

Για ό,τι νεότερο θα σας ενημερώσουμε.

Καλή δύναμη!