Ενημέρωση για επιβεβαιωμένο κρούσμα covid 19 στο σχολείο

Αγαπητοί Γονείς και Κηδεμόνες,

σήμερα επιβεβαιώθηκε θετικό κρούσμα Covid 19 σε rapid τεστ που έκανε εκπαιδευτικός του σχολείου μας (της Παράλληλης Στήριξης). Έγιναν άμεσα οι ενέργειες που προβλέπονται από τον Υπεύθυνο Διαχείρισης Κρουσμάτων κ. Μπαχτσεβάνη Νικόλαο και τη Διευθύντρια του σχολείου (ενημέρωση της Δ/ντριας Πρωτοβάθμιας Εκπ/σης Δράμας, συμπλήρωση της Φόρμας Ιχνηλάτησης του ΕΟΔΥ (για το 48ωρο επώασης πριν την εκδήλωση συμπτωμάτων στην εκπ/κό στις 8/11/20) με αποστολή της φόρμας στη Γενική Γραμματεία Πολιτικής Προστασίας, στη Δ/νση Πρωτοβάθμιας Εκπ/σης Δράμας και στη Δ/νση Δημόσιας Υγείας και Κοινωνικής Μέριμνας Περιφερειακής Ενότητας, ώστε να λάβουμε οδηγίες για τη διαχείριση του επιβεβαιωμένου κρούσματος σε σχέση με τους μαθητές/τριες της Α΄ και Ε΄.

Παρακαλείσθε να παρακολουθείτε την πορεία της υγείας των παιδιών σας για ένα διάστημα 10 ημερών υπολογίζοντας από τις 6/11/2020. Η εκπ/κός θα απέχει από τα διδακτικά της καθήκοντα σε κατ΄οίκον απομόνωση έως και τις 19 Νοεμβρίου 2020 και οι μαθητές/τριες της τάξης προσέρχονται κανονικά στο σχολείο, όσο δεν έχουμε ενημέρωση για κάτι διαφορετικό. Αύριο νωρίς το πρωί θα γίνει απολύμανση των χώρων.

Για ό,τι νεότερο θα σας ενημερώσουμε.

Καλή δύναμη!