Αναστολή λειτουργίας τμημάτων λόγω Covid 19

Αγαπητοί Γονείς και Κηδεμόνες της Α΄ & Ε΄ τάξης,
σας ενημερώνουμε ότι μετά από Γνωμοδότηση της Διεύθυνσης Δημόσιας Υγείας και Κοινωνικής Μέριμνας Περιφερειακής Ενότητας Δράμας περί αναστολής λειτουργίας των τμημάτων της Α΄ και Ε΄ τάξης του σχολείου μας, λόγω επιβεβαιωμένου κρούσματος (Covid-19), η Διευθύντρια της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δράμας α π ο φ ά σ ι σ ε την αναστολή λειτουργίας των δύο παραπάνω τμημάτων του σχολείου μας από σήμερα 10/11/2020 έως και 23/11/2020. Αυτό σημαίνει ότι τα παιδιά θα είναι σε κατοίκον περιορισμό και θα πρέπει να αποφεύγονται επαφές με άλλα άτομα.Tα παιδιά θα επιστρέψουν στο σχολείο την Τρίτη στις 24/11/2020.
Στο διάστημα αυτό θα εφαρμόζεται εξ αποστάσεως εκπαίδευση είτε σύγχρονη (μετάδοση μαθήματος σε πραγματικό χρόνο από τον εκπαιδευτικό σε μαθητές που παρακολουθούν «ζωντανά» μέσω διαδικτυακής πλατφόρμας και οποιασδήποτε υπολογιστικής συσκευής (Η/Υ, tablet, κινητό τηλέφωνο) είτε ασύγχρονη (με αποστολή υλικού/εργασιών σε μέηλ, blog, ηλεκτρονική τάξη) είτε συνδυασμός αυτών, προκειμένου τα παιδιά να διατηρήσουν επαφή με τη μαθησιακή διαδικασία. Οι δάσκαλοι θα σας ενημερώσουν σχετικά. Γι΄αυτό, παρακαλείσθε να ελέγχετε καθημερινά το ηλεκτρονικό σας ταχυδρομείο.

Καλή δύναμη και υπομονή!

H Διευθύντρια