Δράσεις φιλαναγνωσίας με θέμα “Σχέσεις μαθητών/τριών”

Η εκπαιδευτικος της Γ΄-Δ΄ τάξης και υπεύθυνη σχολικης βιβλιοθηκης κ. Καραπάντζου σε συνεργασία με τον εκπαιδευτικό της Ε΄ τάξης κ. Συμεωνίδη, στα πλαίσια της φιλαναγνωσίας και με θεματική τις σχέσεις μεταξύ μαθητών/τριών διάβασαν στις αντίστοιχες τάξεις τα παρακάτω βιβλία “Ο ραφτάκος των λέξεων”, “Ξέρω να λέω ΟΧΙ” και “Τι μπορείς να κάνεις με ένα πρόβλημα”. Έπειτα προχώρησαν σε εικαστικές δημιουργίες με λέξεις που “ζεσταίνουν” την καρδιά, με ένα βροντερό “ΟΧΙ” σε μη αποδεκτές συμπεριφορές και με αντιμετώπιση των προβλημάτων μας μέσα από τα 6 καπέλα σκέψης του De Bono. Κατά τη διάρκεια της χρονιάς εφαρμόστηκαν διάφορες τακτικές διευθέτησης των μαθητικών συγκρούσεων. Μια από αυτές είναι το “Κόλλα 5”, όπου τα παιδιά με 5 βήματα προσπαθούσαν να λύσουν τις διαφορές τους, υπό την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού. Ή άλλη ήταν ο πίνακας “Ποιον/α θα κάνεις να χαμογελάσει σήμερα”, όπου τα παιδιά καθημερινα έγραφαν μια φιλοφρόνηση για κάποιον/α συμμαθητή/τριά τους.